Pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah je bil sprejet na začetku maja 2022, še v času Janševe vlade. Nekaj mesecev pred uveljavitvijo je pravilnik močno razburil javnost. Foto: Pixabay
Pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah je bil sprejet na začetku maja 2022, še v času Janševe vlade. Nekaj mesecev pred uveljavitvijo je pravilnik močno razburil javnost. Foto: Pixabay

Kot je v uvodu povedal minister za naravne vire in prostor Jože Novak, so na ministrstvu spremenili pravilnik o učinkoviti rabi energije. "Dogovorili smo se, da črtamo 17. člen, ki je prepovedoval vgradnjo bojlerjev." Pri tem je dodal, da pravilnik že velja od sobote. "Država se ne bo vtikala v stanovanja, smo dovolj ozaveščeni sami," je prepričan Novak. Poudaril pa je, da to velja za obstoječe stavbe, kjer se dogajajo obnovitvena in sanacijska dela.

Na novogradnjah in rekonstrukcijah tudi ne pripisujejo več, katere naprave smemo imeti in katerih ne. "Danes so napredne stvari lahko jutri zastarele," je povedal.

"Še vedno velja, da morajo projektanti med načrtovanjem novih stavb zagotoviti oziroma se približati tako imenovani skoraj ničenergijski stavbi," je pojasnil in dodal, da bodo morali tako projektanti skupaj z investitorjem najti ustrezne rešitve.

Dopolnjena različica pravilnika vključuje tudi izjemo za primere, kjer tehnični pogoji onemogočajo vgradnjo sodobnih generatorjev toplote ali naprav za pripravo tople sanitarne vode pri rekonstrukciji. Poleg tega je dovoljena zamenjava plinskih kurilnih naprav v zastareli nekondenzacijski izvedbi, če gre za začasno in nujno rešitev. To rešuje težave pri menjavah peči in (pretočnih) plinskih bojlerjev v večstanovanjskih stavbah.

"Prebivalci imajo na voljo več spodbud in pomoči za rabo energije v stavbah"

Ob tem je omenil, da imajo prebivalci na voljo več spodbud in pomoči za izboljšanje učinkovite rabe energije v stavbah. "Priporočam, da se jih izkoristi."

Od tega je naštel, da se v okviru ekosklada dodeljujejo subvencije za naprave za ogrevanje, za izboljšanje teh naprav in zamenjavo učinkovitejših naprav za ogrevanje, razpis je objavljen tudi za nepovratna sredstva za zmanjšanje energetske revščine za socialno šibkejše prebivalstvo, v kratkem pa bo po njegovih besedah tudi na MOPE-ju razpis za subvencijo za zamenjavo naprav za pripravo tople sanitarne vode.

"Če povzamem, mislim, da sva oba s kolegom ministrom Kumrom pripravila rešitve, ki bodo cilj za izboljšanje energetske učinkovitosti stavb, doseženi predvsem pri novih objektih, medtem ko se pri obstoječih objektih ne vtikamo v sama stanovanja in ljudi. S tem mislim, da smo pripravili tisto, kar je uporabno in za ljudi primerno," je sklenil.

"Zloglasni člen" so napisali v Janševi vladi

Pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah, ki je bil sprejet na začetku maja 2022 še v času Janševe vlade, je določal, da uporaba generatorjev toplote, kot so bojlerji, IR-paneli, električni radiatorji in talno gretje, ni dovoljena, veljati pa naj bi začel z novim letom.

Nekaj mesecev pred uveljavitvijo je pravilnik močno razburil javnost, določila o dodatnih omejitvah in zahtevah naj bi bila neživljenjska, zato so na začetku novembra z ministrstva za naravne vire in prostor sporočili, da bodo sporni člen umaknili.

Obenem so napovedali, da bodo pripravili nov člen pravilnika o učinkoviti rabi energije v stavbah, v katerem bodo poskušali najti ravnovesje med želeno energetsko učinkovitostjo in realnimi zmožnostmi družbe in uporabnikov.

Sorodna novica Ministrstvo iz pravilnika izvzelo prepoved vgradnje bojlerjev