![Osnovna šola Ketteja in Murna, Ljubljana. Foto: MMC RTV SLO Osnovna šola Ketteja in Murna, Ljubljana. Foto: MMC RTV SLO](https://img.rtvcdn.si/_up/upload/2025/01/09/66363727.jpg)
Vse to je bilo danes med drugim slišati na skupni seji pristojnih parlamentarnih odborov, ki so na predlog SDS-a obravnavali varnost v vzgojno-izobraževalnih zavodih. Slišati je bilo tudi pozive k pripravi zakonodajnih sprememb, ki bi omogočile ustrezno ukrepanje šol pri preprečevanju sicer naraščajočega mladostniškega nasilja.
Pri nedavnih grožnjah z bombo vrtcem in šolam se je po besedah ministra Boštjana Poklukarja pokazalo, da protokol iz junija lani deluje, a potrebuje izboljšave pri komunikaciji, ukrepanju in usposabljanju zaposlenih. "V asimetričnem delovanju različnih akterjev bomo dobivali še več groženj, zato moramo narediti sistem odpornosti," je povedal minister.
Protokol bodo po napovedih državne sekretarke Janje Zupančič dopolnili tudi na ministrstvu za izobraževanje. "Zavedamo se, da se oblike in pojavnost groženj ves čas spreminjajo, tako se bodo prilagajali tudi naši protokoli, to je živ dokument," je pojasnila Zupančič.
Imajo šole premalo vzgojnih ukrepov?
Posodobljeni pa bodo tudi protokoli za preprečevanje naraščajočega mladostniškega nasilja. Ob tem je Sašo Božič iz Združenja ravnateljev pozval k spremembam, ki bi omogočile ukrepanje. "Na neki točki šole ostanemo brez vzgojnih ukrepov, po katerih bi še lahko posegale in ki bi bili učinkoviti," je opozoril.
Ko gre za zakonodajo, je bil izpostavljen tudi primer požara v ljubljanskem dijaškem domu. Nives Počkar iz Zveze srednjih šol in dijaških domov je opozorila, da je "ravnatelj naredil po zakonu vse". A po njenih besedah bi moralo biti narejenega še več, pri čemer je imela v mislih opremljanje šol s požarnimi alarmi.
Da predlagajo ukrepe, a jih pristojni ne slišijo, pa je aktualno dogajanje komentiral Simon Trussevich iz Dijaške organizacije. "Skrbi me, da predlagam res veliko preventivnih ukrepov, a v Sloveniji veliko več pozornosti posvečamo vsemu drugemu, torej kako se bomo odzvali na dogodek, ki se je že zgodil, ne pa, kako bomo preprečili takšne dogodke v prihodnosti," je dejal.
Sicer pa prevladuje ocena, da so naši vzgojno-izobraževalni zavodi še vedno varni. Da bo tako tudi ostalo, morata v ospredju ostati sodelovanje in preventivno ravnanje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje