Če namreč držijo neuradne informacije, da je ustavno sodišče zavrglo Janševo ustavno pritožbo in ga napotilo na redna pravna sredstva, potem bi le vrhovno sodišče še lahko odpravilo sicer že pravnomočno sodbo. Janša pa še lahko zaprosi za alternativno obliko ali odlog začetka prestajanja zaporne kazni.
Zahteva za varstvo zakonitosti, v kateri bo vrhovno sodišče ugotavljalo morebitne procesne napake v zadevi Patria, bo z okrajnega - kjer bodo preverili, ali je pravilno in pravočasno vložena - najprej romala na višje sodišče, od tam pa na vrhovno. Na vrhovnem bodo nato tudi nasprotno stran - to je vrhovno tožilstvo - zaprosili za odgovor na zahtevo. Za to ima tožilstvo vedno nekaj dni časa. Tako je torej nemogoče, da bi vrhovno sodišče kakršno koli odločitev sprejelo že do prihodnjega petka.
Janša in njegov zagovornik Franci Matoz naj bi vrhovnemu sodišču predlagala tudi zadržanje začetka prestajanja zaporne kazni. A kot rečeno: do prihodnjega petka takšne odločitve vrhovnega sodišča - čisto iz procesnih razlogov - ni mogoče pričakovati. Čeprav lahko tudi vrhovno sodišče - samo če tako presodi -, odredi, da se izvršitev pravnomočne sodbe odloži ali pa prekine.
Janši tako preostane le, da okrožno sodišče zaprosi za odlog začetka prestajanja kazni ali pa na okrajnem sodišču zaprosi za alternativno obliko prestajanja kazni. Sam je sicer že večkrat dejal, da tega ne bo storil. Lahko pa poskusi stranka SDS, katere predsednik je. Argument bi lahko bil, da bo Janša stranko težko peljal na volitve, če bo v zaporu.
Kdaj je torej mogoče pričakovati odločitev vrhovnega sodišča? Lani je bil povprečni pričakovani čas rešitve zahteve za varstvo zakonitosti v kazenskih zadevah 4,3 meseca.
Jolanda Lebar, Radio Slovenija
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje