V zdajšnjem mandatu je svet pripravil priporočila glede predvajanja televizijskih vsebin, ki niso primerne za mlajše od 15 let, in predloge vizualnega označevanja takšnih oddaj. Foto: RTV SLO
V zdajšnjem mandatu je svet pripravil priporočila glede predvajanja televizijskih vsebin, ki niso primerne za mlajše od 15 let, in predloge vizualnega označevanja takšnih oddaj. Foto: RTV SLO
Državni zbor
Opozicija opozarja, da državni zbor s takimi potezami izgublja verodostojnost. Foto: RTV SLO

Koalicijski poslanci so v sredo zavrnili imenovanje sedmih članov sveta, ki je bil predtem oblikovan prek tajnega glasovanja. Na seznamu so bili Jozsef Gyoerkoes, Darko Brlek, Tomislav Gačnik, Jasmin Kukavica, Andrej Pirkovič, Rok Mencej in Valerij Grašič. Opozicija poudarja, da so bili postopki vodeni korektno in da kandidati ustrezajo pogojem. V SD-ju in LDS-u so prepričani, da komisija in državni zbor s takimi potezami izgubljata verodostojnost, zato so Sušnika pozvali k odstopu. Koalicijski poslanci so odgovorili, da je njihova odločitev legitimna in da ne nasprotujejo demokratičnim načelom.

Svet za radiodifuzijo je začel delovati leta 2001, po uveljavitvi zakona o medijih. V prvi sestavi sveta so bili predsednica Sandra Bašič Hrvatin, Darko Brlek, Rudolf Cipot, Peter Grilc, Rok Mencej, Majda Vukelič in Jože Zrimšek.

Kdo je lahko imenovan v svet?
Svet za radiodifuzijo je neodvisno strokovno telo, ki med drugim odloča o dodeljevanju televizijskih in radijskih frekvenc ter o podelitvi oziroma odvzemu statusa krajevnega, regionalnega in študentskega radijskega ali televizijskega programa, pristojen pa je tudi za ocenjevanje stanja na področju radijskih in televizijskih programov.

Na javni poziv se lahko prijavijo kandidati s področja prava, telekomunikacij in informatike, avdiovizualne kulture, ekonomije, novinarstva in komunikologije. Za člane sveta med drugim ne morejo biti imenovani funkcionarji, poslanci, delavci, ki so zaposleni v državnih organih, člani vodstev političnih strank in delavci, ki so redno zaposleni pri izdajatelju radijskega ali televizijskega programa.

Novo zbiranje prijav se bo končalo 7. oktobra, člane sveta pa bo moral potrditi še državni zbor.