Prvopodpisani pod predlog je novomeški župan Gregor Macedoni. Foto: BoBo
Prvopodpisani pod predlog je novomeški župan Gregor Macedoni. Foto: BoBo

Omenjeni predlog so, "ker se država in politika na omenjeni problem ne odzivata", pripravili v občinah pretežno jugovzhodnega dela države. Ker občine ne morejo biti vlagatelji zakonskih predlogov, pa ga v njihovem imenu vlaga 11 posameznikov oz. njihovih županov, je prvopodpisani pod predlog, novomeški župan Gregor Macedoni, pojasnil na novinarski konferenci.

Gre sicer za občine, kjer na terenu opažajo zahtevno problematiko otrok iz težavnih socialnih okolij, pri čemer pa sistemske podpore države za rešitev stanja ne najdejo. "Gre tudi za ureditev razmer, ki otrokom iz teh okolij ne omogočajo prekinitve večgeneracijske brezposelnosti in neizobraženosti, zato župani vidijo rešitev v spremembah zakona o socialnovarstvenih prejemkih, zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, zakona o urejanju trga dela in zakona o voznikih," je dejal.

Pri zakonu o socialnovarstvenih prejemkih bi spremembe v primeru neobiskovanja osnovne šole pomenile nedenarno izplačilo socialne pomoči. Enako bi veljalo v primeru zapadlih dolgov do javnih subjektov oz. države ali občine. V zakonu o starševskem varstvu in družinskih prejemkih se spremembe prav tako nanašajo na izplačilo otroškega dodatka "v naravi" v primeru neobiskovanja osnovne šole in njegovo znižanje za tretjino po končani osnovni šoli v primeru nevključitve otroka v nadaljnje šolanje.

Zakon o urejanju trga dela bi dopolnili s poenostavljenim izbrisom iz evidence brezposelnih po kršitvah obveznosti, s podaljšanjem maksimalne vključenosti posameznika v javna dela z dveh na štiri leta in napotitvijo brezposelnega na delo. V zakonu o voznikih predlagajo uvedbo pogoja za opravljanje vozniškega izpita z devetletnim obiskovanjem osnovne šole in končanim sedmim razredom osnovnošolskega programa, je dodal Macedoni.

Zbiranje podpisov podpira 11 županov iz Mestne občine Krško, Mestne občine Novo mesto ter občin Brežice, Črnomelj, Kočevje, Metlika, Ribnica, Semič, Šentjernej, Škocjan in Trebnje. Omenjenih predlogov ne vlagajo, da bi reševali težave zgolj ene narodnostne skupine, temveč probleme celotnih težavnih socialnih okolij, je poudaril.

Pobudo za vložitev predlogov so župani v DZ vložili pretekli teden, predsednica DZ-ja Urška Klakočar Zupančič pa je določila rok za zbiranje podpisov, in sicer od 16. maja do 14. julija.

Svojo podporo pobudam za spremembe zakonodaje lahko državljani izkažejo z izpolnitvijo in overitvijo štirih obrazcev na najbližji upravni enoti ali krajevnem uradu, ki jih nato predajo predlagateljem.