Predsednik protikorupcijske komisije Goran Klemenčič je za Dnevnikov Objektiv povedal, da jih je obravnava primera Simone Dimic "slučajno pripeljala tudi do določenih ugotovitev, ki so s sistemskega vidika po prvih indicih precej bolj zanimive kot dejstva konkretnega primera". S tem se po njegovih besedah tudi intenzivno ukvarjajo. Na vprašanje, ali se tu posojila kažejo kot težava, Klemenčič odgovarja pritrdilno.
Obenem pa dodaja, da to ne pomeni, da bo tak tudi zaključek, ko bodo preverili vse informacije in zbrali vse podatke. "Zanima nas nesorazmerno velik odstotek odobritve kreditov zasebnikom mimo običajnih notranjih pravil za poslovanje z občani, ki jih odobravajo neposredno uprave bank," je pojasnil.
Na pogovor s Pahorjem
Klemenčič je napovedal tudi opredelitev do domnevne obljube Boruta Pahorja, da naj bi posel ob morebitni gradnji drugega bloka krške jedrske elektrarne dobil ameriški Westinghouse, saj je to po njegovih besedah njihova dolžnost. Zato ni izključil možnosti, da bi Pahorja povabili na pogovor, a obenem poudaril, da samo vabilo še ne bi pomenilo, da kogar koli obtožujejo korupcije ali neetičnega ravnanja.
Kje so meje lobiranja?
Na novinarjevo navedbo, da je premier v Libiji lobiral za podjetje SCT, je Klemenčič odgovoril, da ni problem, če lobira za javni interes. Tukaj je zanj ključno vprašanje meje med dovoljenim delovanjem predstavnika države in nespodobnim, neetičnim, morda celo nezakonitim dajanjem prednosti določenim poslovnim subjektom. Ko ga je novinar vprašal, ali se komisija torej ukvarja tudi s tem primerom, je Klemenčič po novinarjevih navedbah zgolj pomenljivo umolknil.
Ni boksar, da bi vračal udarce
Beseda je nanesla tudi na prijavo odvetniške pisarne Čeferin. Na vprašanje, ali so s prijavo odvetniške pisarne na odvetniško zbornico zaradi domnevne kolizije interesov odprli fronto s pisarno in ji zadali protiudarec zaradi zahteve po začasnem zadržanju zakona o preprečevanju korupcije, je Klemenčič odgovoril, da ne odpirajo front in ne dajejo protiudarcev. "Nismo v vojni ali v boksarskem ringu," je dejal.
Pojasnil je, da je komisija za preprečevanje korupcije neodvisna državna institucija, ki svoj mandat in pristojnosti izvaja resno in odgovorno. Kot je razložil, je omenjena odvetniška pisarna v preteklosti že večkrat zastopala tako komisijo kot njenega predsednika, zdaj pa so pooblaščenci stranke, ki je pri njih v postopku. Zato bo njihovo stališče ne glede na odločitev odvetniške zbornice ostalo nespremenjeno, torej bodo ravnanje odvetniške pisarne Čeferin dojemali kot etično sporno zlorabo preteklega zaupanja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje