S funkcije državnega sekretarja na ministrstvu za notranje zadeve je Klemenčiča vlada razrešila 27. maja, ker je pred tem podal nepreklicno odstopno izjavo. Kandidaturo za predsednika protikorupcijske komisije je potrdil za Večer, o njej pa se je v javnosti govorilo že od njegove razrešitve naprej, saj je Klemenčiča za ta položaj predsedniku republike Danilu Türku že 20. maja predlagala skupina predlagateljev s prvopodpisanim ekonomistom Jožetom P. Damijanom.
Novosti v zakonu o integriteti in preprečevanju korupcije
Na podlagi Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, ki je začel veljati 5. junija letos, predsednika in njegova namestnika imenuje predsednik republike, in sicer izmed kandidatov, ki mu jih posreduje izbirna komisija. Zakon tudi na novo opredeljuje delovanje same komisije, ki ji dodaja nekatere pristojnosti, število njenih funkcionarjev pa zmanjšuje s petih na tri. Javni poziv za predsednika in podpredsednika komisije je predsednik republike Danilo Türk objavil 11. junija, rok za prijavo pa se izteče 11. julija.
V javnem pozivu je navedeno, da morajo biti predsednik komisije in njegova namestnika slovenski državljani. Imeti morajo najmanj izobrazbo, pridobljeno po študijskih programih druge stopnje, ali raven izobrazbe, ki ustreza izobrazbi druge stopnje. Pogoja sta tudi najmanj deset let delovnih izkušenj pri opravljanju nalog, za katere je zahtevana ta izobrazba, in nekaznovanost. Predsednik komisije bo na položaj imenovan za šest let, namestnika pa za pet. Na svoje funkcije so lahko imenovani dvakrat zapored, je zapisano v pozivu.
"Predsednik komisije in njegova namestnika morajo biti osebe, za katere je na podlagi dosedanjega dela, ravnanja ali vedenja možno utemeljeno sklepati, da bodo funkcijo v komisiji opravljali zakonito in v skladu s pravili stroke," je še navedeno v pozivu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje