Po seji je predsednik komisije Janez Žakelj (NSi) izrazil zadovoljstvo, da se je z začetkom dela komisije vendarle vzpostavil civilni nadzor nad obveščevalnimi in varnostnimi službami, kakor tudi, da so člani komisije brez dodatnih dopolnil sprejeli omenjena poročila.
Kot je znano, je oblikovanje Knovsa spremljal zaplet z imenovanjem članov komisije. Stranka SDS ob začetku mandata aktualnega sklica DZ-ja v Knovs namreč ni imenovala svojih članov in predlagala kandidatov za vodenje komisije, saj se niso strinjali s sprejetim razrezom mest v delovnih telesih, po katerem je mesto predsednika komisije za nadzor javnih financ pripadlo NSi-ju, in ne njim.
Da bi Knovs postal operativen, so se vodje poslanskih skupin pred slabim mesecem dni dogovorili, da mesta SDS-a začasno prevzamejo poslanci NSi. Komisija ima zdaj sedem članov, od tega pripadajo štiri mesta NSi, koalicijske poslanske skupine Svoboda, SD in Levica pa imajo v komisiji vsaka po enega člana.
Bojkot SDS-a komisije ne ovira
Na novinarsko vprašanje, ali to, da SDS v komisijo ni imenoval svojih članov, ta hip kakor koli ovira delo komisije, je Žakelj poudaril, da je komisija operativna.
"Ima sedem članov in lahko z vsemi pooblastili odloča tako o pregledih kot o preostalih zadevah," je poudaril. Če si bodo v SDS-u premislili in bodo pripravljeni sodelovati, pa jim pripada tako mesto predsednika in skladno z izračunom tudi mesta članov komisije, je dodal Žakelj.
Člani Knovsa so danes sprejeli tudi nekaj sklepov, ki komisiji omogočajo nadaljevanje dela v povezavi z nadzorom nad obveščevalno-varnostnimi službami. Novost je, da so po novem za izvajanje nadzora nad varnostno-obveščevalnimi službami pooblaščeni vsi člani Knovsa, skladno s poslovnikom komisije pa morajo biti pred vsakim posameznim nadzorom imenovani.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje