Koalicija bo tako sledila opozorilom šol, da se morajo na dvig cenzusa za subvencionirano šolsko kosilo ustrezno pripraviti, zato bo predlagala dvig cenzusa šele s 1. marcem. Kosila pa bodo po dopolnilu, ki ga bo koalicija vložila k noveli zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, s katero se dviga cenzus, v celoti subvencionirana le za tiste iz prvega dohodkovnega razreda, za tiste iz drugega 70-odstotno in za tiste iz tretjega 40-odstotno.
Glavni razlog za koalicijsko dopolnilo, po katerem naj bi cenzus dvignili s 1. marcem 2016, in ne že s 1. januarjem 2016, so opozorila šol, da ne bodo mogle zagotoviti zadostnega števila šolskih kosil, je pojasnila poslanka SMC-ja Erika Dekleva. Dodala je, da bo zaradi nove zakonske določbe potrebnih od 55 do 90 novih zaposlitev.
Po drugi strani v ZL-ju, ZaAB-ju in NSi-ju s svojim dopolnilom predlagajo, da bi dvig cenzusa začel veljati že s 1. septembrom 2015.
Podvojitev vrednosti praga
Po predlogu novele se cenzus za subvencionirano kosilo z 18 odstotkov neto povprečne plače v Sloveniji dviga na 36 odstotkov. To pomeni, da bodo do subvencioniranega kosila poleg tistih iz prvega dohodkovnega razreda pri otroškem dodatku upravičeni tudi vsi iz drugega in tretjega dohodkovnega razreda.
V prvem dohodkovnem razredu so družine, kjer povprečni mesečni dohodek na osebo znaša do 18 odstotkov povprečne mesečne plače v Sloveniji oziroma do 181 evrov. V drugem so družine, kjer povprečni mesečni dohodek na osebo znaša od 18 do 30 odstotkov povprečne mesečne plače oziroma od 181 do 301 evro, v tretjem pa tiste, kjer povprečni mesečni dohodek na osebo znaša od 30 do 36 odstotkov povprečne mesečne plače oziroma od 301 do 362 evrov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje