kot utrjevanje položaja Alenke Bratušek kot premierke.
"Med usklajevanjem proračuna za leto 2014 je bilo o marsičem govora. To, kar so pripravili, je optimum, kar se lahko doseže. Pri političnih dogovorih je treba tudi potegniti črto," je za MMC dejal sekretar DeSUS-a Branko Simonovič.
DeSUS: Ni lahko!
"Ni lahko. Predsednica vlade najbrž želi, da tudi poslanci povedo svoje mnenje, najlažje je pa biti koalicijska poslanska opozicija. Mi jo bomo podprli," napoveduje Simonovič.
V DL-ju brez zadržkov
Tudi v Državljanski listi (DL) ne vidijo zadržkov, da proračuna ne bi podprli, ob tem pa navajajo, da gradiva še niso preučili. "Vezava zaupnice na sprejetje proračuna je vsekakor razumna in zelo odgovorna poteza predsednice vlade, saj gre za dokument, ki zajema vse ključne protikrizne ukrepe. Brez sprejetega proračuna aktualna vlada preprosto ne bi imela možnosti nadaljevati svojega dela, Slovenija pa bi bila še pred oblikovanjem nove vlade prisiljena zaprositi za mednarodno pomoč," so za MMC sporočili iz Državljanske liste.
Igor Lukšič je za MMC zapisal, da zaveza o nezaupnici ni bila mišljena tehnično, temveč politično. "Šlo je za to, da če pade podpora pod kritično mejo, predsednica vlade Bratuškova ne bo tako kot bivši premier Janša vztrajala na svojem položaju za vsako ceno. Tehnično je torej zaveza konzumirana, politično pa še ostaja, česar si seveda v SD-ju ne želimo, če bi podpora vladi pretirano padla."
Zadnja javnomnenjska anketa Ninamedie je v ponedeljek namerila rekordno nizko zaupanje v vlado Bratuškove, saj jo podpira samo 25 odstotkov državljanov.
Krepitev moči
"To glasovanje o zaupnici bo služilo zato bolj temu, da bi se okrepil imidž moči in soglasja pri zadevah, kjer tako ali tako obstaja. Predsednica vlade se je za ta korak odločila sama in morda ji s tem uspe ustaviti padanje javnomnenjske podpore vladi, ki jo vodi. Če bo ta padla pod 20 odstotkov, pa bo vlada ostala brez potrebne moči, da vleče nujne poteze. Morda bi javnost bolj prepričala kakšna druga poteza, ki bi vladi dala nov zagon," je dodal Lukšič.
Lukšič ne mara Čuferjevih stresnih testov
Prvak SD-ja meni, da "ni bilo dobro, da sta minister za finance Čufer in del vladne ekipe stresla Slovenijo z napovedjo o zniževanju plač, zniževanju minimalne plače in zmanjševanju sredstev za šolstvo in socialo".
"Na teh točkah so se izkazala nekatera nasprotja tudi v vladni koaliciji in teh razlik v pogledih tudi glasovanje o zaupnici ne bo odpravilo," opozarja in hkrati ugotavlja, da pa "Slovenija zdaj potrebuje stabilnost, realno stabilnost in ukrepanje".
SDS: Discipliniranje koalicije
Opozicija napoved premierke Alenke Bratušek za vezavo zaupnice na proračun razume zlasti kot utrjevanje njenega položaja. Andrej Vizjak (SDS) meni, da želi premierka disciplinirati koalicijo, Franc Bogovič (SLS) pravi, da ima koalicija dovolj samoohranitvenega nagona. Da je to vnaprej dobljena bitka, pravi tudi Ljudmila Novak (NSi).
Vizjak: Premierka želi poenotiti koalicijo
Predsednica vlade ima po mnenju poslanca Vizjaka očitno težave v koaliciji in jo želi z zaupnico poenotiti. Če bi bil proračun usklajen, Vizjak ne ve, zakaj bi Bratuškova napovedala vezavo zaupnice nanj. "Očitno le ni tako idilično, kot so njeni signali navzven," je dejal za STA. Po njegovem mnenju je proračun tudi sicer velika težava, saj "odstopa od napovedi, ki so bile dane v programu stabilnosti". Sicer pa te zaupnice Vizjak ne razume v povezavi z napovedmi predsednice vlade na začetku mandata, da bo v letu dni preverila zaupanje vladi. Zdaj namreč zaupnico veže na določen projekt, je dejal.
Ostanek ljudi, ki iz ozadja vodijo državo
Predsednik SLS-a Franc Bogovič je dejal, da je zaupnica stvar koalicije. Obenem pa je poudaril, da je politika te vlade med drugim politika novih davkov, medtem ko ji gospodarstvo ne zaupa. Zato je SLS "pač ne more podpirati". Meni pa, da ima ta koalicija dovolj "samoohranitvenega nagona, da bo premierka ostala". To je namreč po njegovem mnenju v interesu koalicije in "ljudi, ki iz ozadja vodijo državo". Predsednik SLS-a je namreč vedno bolj prepričan, da je sedanja vlada marioneta tistih, ki "ropajo državo v teh kriznih časih".
Vnaprej dobljena bitka
Po mnenju predsednice NSi-ja Ljudmile Novak pa je napoved zaupnice vnaprej dobljena bitka. Če je namreč proračun koalicijsko usklajen, sploh nima smisla glasovati o zaupnici, je dejala v izjavi novinarjem v državnem zboru. Po njenih besedah se namreč o zaupnici glasuje takrat, ko so vezi v koaliciji razrahljane.
Novakova meni, da je Bratuškova tako izkoristila "primeren trenutek" za vložitev zaupnice, saj ob sicer usklajenem dokumentu izpolnjuje obljubo, da bo šla po zaupnico v letu dni od nastopa mandata. Zato ji tega spomladi ne bo treba več storiti, je dodala.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje