Ministrica za delo Anja Kopač Mrak je sporočila, da se bo obrnila za nasvet na informacijsko pooblaščenko, da bo ta povedala, kaj ima javnost sploh pravico izvedeti. Informacijska pooblaščenka Mojca Prelesnik uradno ni prejela še nobenega dokumenta od socialne inšpekcije, da bi lahko presodila, kaj iz zapisnikov o družini lahko posredujejo v javnosti. Še vedno pa bosta Center za socialno delo in inšpekcija tista, ki bosta najprej odločala, kaj bo javnost izvedela.
Koliko javnost sploh lahko izve, ne da bi se škodilo družini in otrokoma? Pri socialni inšpekciji tudi danes vztrajajo, da so dolžni varovati podatke o materialnih in socialnih stiskah posameznika. Podatke lahko razkrijejo le, če jim - v primeru mladoletnih otrok - to dovolijo starši oziroma skrbniki.
Koliko škode pa lahko povzroči pomanjkanje informacij? Po družbenih omrežjih se že širijo številne govorice, strah in nestrpnost. Poziva se na množične shode - z geslom, da resnica in pravica premagata krivico. In ker še vedno ni jasno, ali se je krivica v tem primeru res zgodila, bo treba natančneje povedati, zakaj dedek in babica nista več primerna za vzgojo vnukov - se strinjata tako varuhinja človekovih pravic kot informacijska pooblaščenka.
Vabljeni k ogledu videoprispevka novinarke Tjaše Potisk za Dnevnik.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje