Po številu prestopov je rekorden prvi mandat DZ-ja od leta 1992 do leta 1996, ko je politične barve zamenjalo 22 poslancev. SNS je takrat izgubil devet poslancev, poslanska skupina Zeleni Slovenije pa je leta 1993 razpadla.
V naslednjem mandatu, torej v letih od 1996 do 2000, je Ciril Pucko iz SKD-ja prestopil v LDS, Eda Okretič Slamič je zapustila DeSUS in do konca mandata delovala kot samostojna poslanka. Polonca Dobrajc je zapustila SNS. Obe sta predstavljali jeziček na tehtnici parlamentarne podpore Bajukovi vladi leta 2000. Dobrajčeva je na naslednjih volitvah kandidirala na listi SDS-a.
Kratek čas samostojni poslanec tudi Dimitrij Rupel
V mandatu 2000-2004 sta iz poslanske skupine SDS-a izstopila Franc Čebulj in Janez Cimperman. Prvi se je pridružil SLS-u, drugi pa stranki Slovenija je naša, nobeden od njiju pa ni bil izvoljen na lanskih volitvah. Vili Trofenik je bil v tem mandatu član poslanske skupine SLS-a, na volitvah leta 2004 pa je nastopil na listi LDS-a. Tik pred koncem mandata 2000-2004 je iz poslanske skupine SMS-a izstopil Bogomir Vnučec in se pridružil poslanski skupini SDS-a. Še pred njim so poslansko skupino SMS-a zapustili Igor Štemberger, Marko Diaci in Peter Levič, ki so postali samostojni poslanci. Štemberger in Levič sta nato nastopila na listi AS-a. Za kratek čas je v tem mandatu samostojni poslanec postal tudi Dimitrij Rupel, ko je izstopil iz poslanske skupine LDS-a in se še ni pridružil poslanski skupini SDS-a.
V prejšnjem mandatu (2004-2008) se je razmerje moči v parlamentu dodobra premešalo, saj je poslanske skupine zamenjalo kar 17 poslancev. Marca 2007 je iz poslanske skupine LDS-a izstopil Slavko Gaber in do konca mandata deloval kot samostojni poslanec. Pred njim je poslansko skupino LDS-a zapustilo šest poslancev, to so bili Matej Lahovnik, Pavel Gantar, Davorin Terčon, Alojz Posedel, Majda Širca in Cveta Zalokar Oražem, nato pa še Vili Trofenik, ki so kasneje ustanovili poslansko skupino nepovezanih poslancev, ki pa je po ustanoviti stranke Zares postala poslanska skupina Zaresa. Štirje poslanci, Anton Rop, Milan M. Cvikl, Marko Pavliha in Darja Lavtižar Bebler, so prestopili k SD-ju.
Januarja 2008 so vrste SNS-a zaradi nestrinjanja z delovanjem predsednika stranke Zmaga Jelinčiča zapustili Barbara Žgajner Tavš, Sašo Peče in Boštjan Zagorac. Sprva se je govorilo o prestopu k SLS-u, a so nekdanji SNS-ovci ustanovili svojo stranko in poslansko skupino Lipa. Lipi ni uspelo doseči praga, ki je potreben za izvolitev v parlament, se je pa Boštjan Zagorac na mestni ravni maja letos pridružil LDS-u. Junija lani je iz poslanske skupine NSi-ja izstopil Janez Drobnič, ker mu v stranki niso potrdili kandidature za državnozborske volitve. Postal je nepovezani poslanec.
Tudi ta mandat ne bo minil brez prestopov
Tudi zdajšnji mandat državnega zbora ne bo minil brez poslanskih prestopov. Sezono je odprl poslanec Franc Pukšič, ki je bil leta 2008 izvoljen na listi SDS-a. Zaradi neimenovanja za predsednika parlamentarne komisije za Slovence po svetu in ker med oblikovanjem delovnih teles DZ-ja ni prejel pole, v katero bi vpisal svoje želje o predsedovanju posameznemu telesu, je novembra lani izstopil iz poslanske skupine SDS-a in postal samostojni poslanec. Pred dnevi pa se je pridružil SLS-u in njegovi poslanski skupini.
V času samostojnega dela v državnem zboru, tako pravi, se je soočal s številnimi težavami. Maja je opozoril, da ni mogel biti izvoljen za predsednika preiskovalne komisije o štetju izbrisanih, saj ga na to mesto ni predlagala nobena poslanska skupina. Zaradi trenj v poslanski skupini in stranki DeSUS, pa se je govorilo tudi o tem, da naj bi poslansko skupino zapustila Vili Rezman in Franc Žnidaršič, a sta oba to že zanikala.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje