Vodja poslanske skupine SD-ja Miran Potrč pravi, da bi bilo pošteno, če bi imel predsednik vlade do vseh aktualnih kršitev človekovih pravic enak odnos, če jih ne bi razlikoval po ideoloških kriterijih. Predvsem pa, če bi bil pripravljen popraviti tudi tiste krivice, ki jih ne priznava, ker je pri njihovem nastajanju sam sodeloval, je za MMC dodal Potrč.
SLS: Pravice so univerzalne
"Zagotovo je treba pozdraviti vsakršno prizadevanje, pa naj bo to s strani politike ali civilne družbe, za večje spoštovanje človekovih pravic. Ocenjujem, da ni nujno, da v Sloveniji na državnem nivoju svetovni dan človekovih pravic obeležimo kar dvojno. Osebno tudi nisem pristaš, da se do tega pomembnega družbenega vprašanja najvišji politični vrh v državi opredeljuje selektivno. V Slovenski ljudski stranki se zavedamo pomena varovanja in spoštovanja temeljnih človekovih pravic, še posebej ko gre za varovanje pravic otrok in bolnikov," je med drugim v odgovoru za MMC zapisal predsednik koalicijske ljudske stranke Bojan Šrot.
NSi zagovarja čim več proslav
V NSi-ju so z govorom Janše zadovoljni, saj je prvi visoki državnik, ki se je opravičil za množične kršitve človekovih pravic. Stranka tudi zagovarja mnenje svojega ministra Lovra Šturma, da proslav ob dnevu človekovih pravic ni nikoli preveč. Prepričani so, da sta se obe državni slovesnosti lepo "poklopile", čeprav se je morda pred tem zdelo, da bodo stvari potekale v čudnem ozračju, sedaj pa se je po njihovem mnenju pokazalo, da sta bili bistvena dopolnitev.
Zares: Vsebina pričakovana, izvedba nesprejemljiva
Podpredsednica stranke Zares - Nova politika, Felicita Medved, pa je za MMC opozorila na nesprejemljivost vladne neuskladitve s programom varuhinje človekovih pravic, hkrati pa jo vsebinski del govora premierja Janeza Janše ni presenetil, saj "se ni mogoče znebiti občutka, da je bila posredno odgovornost za ključna nerešena in pereča vprašanja v zvezi z (ne)spoštovanjem človekovih pravic preložena na druge, čeprav prav vlada objektivno nosi za to največ odgovornosti, saj je varovanje in uveljavljenje človekovih pravic in temeljnih svoboščin prva odgovornost vlad," je tako med drugim zapisala Medvedova.
Predsednik Zaresa Gregor Golobič se te proslave ni udeležil, saj se ne udeležuje proslav, ki jih pripravljajo določeni ljudje na določen način, je za MMC povedala tiskovna predstavnica stranke.
DeSUS: Opravičimo se lahko tudi reformatorjem
V DeSUS-u menijo, da govor premierja Janše odraža njegov pogled, a če bi šli še dlje, bi se lahko opravičili tudi reformatorjem, ki so jih prav tako zatirali. Prav tako pravijo, da ni nobene potrebe po dveh proslavah, saj so človekove pravice ena tema in zanjo je pristojen varuh človekovih pravic, zato je tradicionalni sprejem v Vili Podrožnik povsem dovolj in ni potrebno z različnimi proslavami razdvajati ljudi.
Se je Janša opravičil tudi Jelinčiču?
Zmago Jelinčič pa se sprašuje, ali se je Janša opravičil tudi njemu, ki so ga prav tako zaprli. Čeprav ne vem, zakaj bi se za to moral opravičevati Janša, ker so zapirali drugi gospodje, ki pa se niso nikoli opravičili, je za MMC povedal Jelinčič. Dodal je, da ne ve, zakaj so ob dnevu človekovih pravic potrebne tako velike proslave, saj bi se bilo treba ukvarjati z drugimi pomembnejšimi rečmi, kot je na primer odnos s Hrvaško.
LDS pravic ne selekcionira
V LDS-u menijo, da ni nič narobe, če se dostojno proslavi svetovni dan človekovih pravic, zato tudi sami slovesnosti ne nasprotujejo, vendar pa je treba na človekove pravice gledati kot na celoto in jih ne selekcionirati na posamezne skupine in obdobja.
Ana Svenšek
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje