Konstitutivna seje preiskovalne komisije je trajala dobre pol ure, po njej pa je njen predsednik Dimitrij Kovačič povedal, da bo komisija ocenjevala dejansko uspešnost organov, ki so predmet preiskave, ter ugotovila vzroke in okoliščine, ki so vplivali na rezultate njihovega dela.
Opozicijska stranka Liberalna demokracija Slovenije delo komisije bojkotira, zato je prva seja minila v velikem soglasju. Ali se bodo njeni poslanci sploh pridružili komisiji, pa za zdaj še ne vedo.
Kovačič: Delo tožilcev slabo
Kovačič je še dodal, da je komisija potrebna, ker je po prepričanju javnosti delo tožilcev slabo in ne uživa zaupanja. Okvir dela komisije so opredelili tako, da bo skušala oceniti dejansko uspešnost tožilstva in organov, ki bi morali njihovo delo nadzorovati.
Preiskava se bo osredotočila na delo tožilcev med letoma 2000 in 2004. Komisija tako od pravosodnega ministrstva zahteva poročilo o opravljenih pravosodnih nadzorih v tem obdobju, od generalne državne tožilke pa poročilo o strokovnih nadzorih na okrožnih državnih tožilstvih, disciplinskih postopkih zoper tožilce ter poročilo o zadevi Železnik.
Po Kovačičevih besedah je seja potekala zalo konstruktivno, vse odločitve
pa so bile sprejete soglasno. Na seji niso sodelovali člani iz vrst LDS-a, ki zaradi nestrinjanja s preiskavo niso imenovali svojih članov. Darja Lavtižar Bebler je povedala, da bodo preučili začetne ukrepe komisije in dokazni sklep in se na podlagi tega odločili o nadaljnem sodelovanju.
Pobuda svetnika Zupana
Kot je znano, je državni svet zahtevo za komisijo podal predvsem na pobudo svetnika Adolfa Zupana. Opozicija pa je izrazila pomisleke, da gre pri tem za nedopusten osebni interes.
Preiskava v nasprotju s tožilsko samostojnostjo?
Stališče nove generalne državne tožilke Barbare Brezigar je, da se v skladu s tožilsko samostojnostjo in neodvisnostjo preiskovalna komisija ne bi smela ukvarjati s konkretnimi primeri, ki jih obravnavajo tožilci. Po drugi strani pa se ji zdi ustanovitev preiskovalne komisije koristna, če bo privedla do predlogov za boljše zakonske rešitve na področju tožilstva.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje