Frattini je med obiskom izbrisanih v Bruslju sprejel delegacijo in se seznanil s problemom. Foto: EPA
Frattini je med obiskom izbrisanih v Bruslju sprejel delegacijo in se seznanil s problemom. Foto: EPA

Komisar je odgovoril na vprašanje poslancev združene levice v Evropskem parlamentu Giusta Catanie in Roberta Musacchia, kako namerava komisija zagotoviti, da bo Slovenija popravila kršitev pravic izbrisanih. Izpostavila sta tudi primer namestitve družine Berisha v centru za tujce pri Postojni.

Evropska komisija lahko ob kršenju pravic deluje le v okviru pravnega reda EU-ja, pravi odgovor. V EU-ju sicer velja direktiva iz leta 2003, ki ureja status tretjih državljanov, ki dolgo prebivajo v državi članici, to pa so morale države prenesti v zakonodajo do leta 2006.

Direktiva za izbrisane ne velja
Direktiva velja za pet let nazaj od uveljavitve, torej le do leta 2001. To pomeni, da tretji državljani skladno s to direktivo nimajo pravice zahtevati statusa rezidenta za daljši čas za nazaj za leto 1992 ali še predtem, kot je v primeru izbrisanih, je pojasnil komisar.

Frattini še odgovarja, da izbrisani zdaj v Sloveniji nimajo zakonitega prebivališča, zato jih direktiva ne pokriva in skladno s pravnim redom Unije ne morejo zahtevati statusa rezidenta za daljši čas.

Izbrisani so na svoj položaj institucije EU-ja obvestili konec novembra, ko so obiskali Bruselj.