Izteka se rok, ki ga je predsednik vlade Robert Golob določil Agenciji za energijo, da obnovi sistem obračunavanja omrežnine, ki je veljal do oktobra lani, ali pa prevzame odgovornost in odstopi. Da vodstvo Agencije za energijo tega ne more storiti, je direktorica Duška Godina odgovorila že kmalu po pozivu. V Odmevih pa je svoj pogled na dogajanje podal član sveta Agencije za energijo Janez Kopač. Spraševala je Rosvita Pesek.
Gospod Kopač, kakšno je danes sporočilo sveta agencije vladi?
Sistema obračunavanja na staro tako ali tako ni mogoče spremeniti v zelo kratkem času. Za to bi bila potrebna sprememba informacijske podpore, kar bi trajalo pol leta. Sicer pa sta po pozivu vlade odstopila dva člana sveta, tako da svet zdaj ni več sklepčen in tako ali tako ne more o ničemer odločati.
Vi o odstopu ne razmišljate? Ne vidite potrebe?
Ne, ne vidim potrebe. Sicer nisem bil zraven, ko se je ta metodologija za novo omrežnino sprejemala, jeseni 2022, ampak jo podpiram. Agencija ni naredila ničesar narobe. Metodologija se je sprejemala po dolgi javni obravnavi, prehodni rok je bil dve leti, na željo vlade se je dvakrat prestavil. Mislim, da z metodologijo ni prav nič narobe, nasprotno, da gre v pravo smer. Jo bo pa seveda treba malenkost še popravljati, ko se bo videlo, kako deluje v praksi.
Poleg vlade so na vas jezni tudi gospodarstveniki in obrtniki. Večje porabnike energije je sistem res močno obremenil, s tudi trikrat višjo omrežnino.
Nova omrežnina dejansko sledi večji prerazdelitvi stroškov na tiste, ki več uporabljajo omrežje. To je v osnovi najbolj pošteno in to je smer, v katero moramo iti, tako kot grejo vse evropske države zaradi tako imenovanega zelenega prehoda. Potrebe po nadgrajevanju omrežja so zaradi vse več uporabnikov električnih avtomobilov, toplotnih črpalk in tako naprej vse večje, to povzroča stroške, te stroške pa mora nekdo kriti. In to seveda na prvem mestu tisti, ki jih povzroča. Prejšnji sistem je bil ugoden za nekatere in to se je zdaj nehalo. Res pa je, da so zelo številni, ki so zdaj zelo zadovoljni z novim sistemom, bolj tiho. V medijih se ne pojavljajo, slišimo samo kritike. Ampak dejansko je pa ta sistem ugodnejši za 92 odstotkov gospodinjstev. Za osem odstotkov pač ne, zanje je manj ugoden. Pa tudi za kar večino gospodarstva, ampak tista podjetja so bolj tiho.
Vlada lahko predlaga državnemu zboru razrešitev članov sveta agencije. Zdaj ste še trije. Mislite, da bo to storila?
Ne vem. To lahko vedno storijo. Bi bil pa to en precedens, kakršen se v Evropi še ni zgodil: da bi bil svet agencije razrešen zato, ker je opravljal svoje delo in ker je poskušal biti neodvisen, kot to zakon od njega zahteva.
Kako si razlagate ta poziv premierja Goloba? Ga dojemate kot politični pritisk? Ali so ljudje iz vlade ali njene bližine skušali vplivati na vas, da bi odstopili?
Ne, ne, nihče ni poskušal vplivati. Navsezadnje, zato smo pravzaprav slišali na tiskovni konferenci. Nobenega dopisa nismo dobili, nobenega uradnega poziva, nobene pisne obrazložitve, kjer bi to bilo utemeljeno.
Agencija za energijo je neodvisni regulator, ki ima seveda tudi bruseljsko zaščito. Iz sveta agencije ste pisali v Bruselj in opozorili na politični pritisk. Je že kakšen odgovor, kaj si obetate? Oziroma kako vi razumete svojo neodvisnost …
Ta dopis je poslal predsednik sveta. Ne vem, ali je že prišel kakšen odgovor, saj je to navsezadnje bilo pred nekaj dnevi. Bruselj melje bolj počasi. Sicer pa mi s čisto vestjo in v najboljši veri delamo svoje delo. No, zdaj ga pač ne bomo, ker smo nesklepčni. Naloge, pristojnosti in zahtevo po neodvisnosti agencije jemljemo zelo resno.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje