Foto: BoBo
Foto: BoBo

Starega sistema tehnično tudi ni mogoče vzpostaviti čez noč, svet agencije je poleg tega trenutno nesklepčen.

Vlada je vodstvo agencije tik pred božičnimi prazniki pozvala, da do srede poskrbi za ponovno uvedbo starega sistema obračunavanja omrežnine s februarjem, svet agencije – ta med drugim tudi imenuje in razrešuje direktorja – pa pozvala k odstopu.

Agencija, ki je od evropske Agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev (Acer) s sedežem v Ljubljani dobila pozitivno mnenje o skladnosti metodologije s smernicami, je sicer o dogajanju v zvezi z novim sistemom obračunavanja omrežnine pisala tudi Evropski komisiji in opisala dogajanja v zvezi s poskusi poseganja v neodvisnost regulatorja.

Godina: Metodologije ne bomo spreminjali, jo bomo pa posodabljali

Duška Godina pravi, da bodo metodologijo nadgrajevali. Foto: TV Slovenija/posnetek zaslona
Duška Godina pravi, da bodo metodologijo nadgrajevali. Foto: TV Slovenija/posnetek zaslona

Direktorica agencije Duška Godina je spomnila, da agencija k ponovni uvedbi starega sistema obračunavanja omrežnine in odstopu sveta ni bila pozvana uradno, o pozivu so bili obveščeni prek medijev, so se pa nanj vsebinsko že odzvali. Še naprej vztrajajo pri novi metodologiji obračunavanja.

"Metodologije ne bomo spreminjali ali razveljavljali kar tako, jo bomo pa posodabljali na podlagi stanja v omrežju in merjenja učinkov. To je tudi narava metodologije," je znova poudarila Godina. Pojasnila je, da je narava metodologije takšna, da se bo nadgrajevala, skladno s stanjem v omrežju se bodo prilagajali časovni bloki. "To je neka normalna pot," je še dejala.

Kopač: Z reformo se več teže daje obračunu na moč, in ne več pretoku elektrike

Tako meni tudi član sveta agencije Janez Kopač. "Menim, da gre reforma v pravo smer, in jo podpiram. Večina teže se namreč z njo daje obračunu na moč, in ne več pretoku elektrike. To je smer, v katero gredo vse evropske države. Pretok elektrike z razpršeno proizvodnjo namreč postaja vse manj pomemben dejavnik povzročanja stroškov v distribuciji," je pojasnil.

Vzpostavitev starega sistema obračunavanja omrežnine bi pomenila, da se večina teže obračunavanja daje spet na pretok elektrike. "Samo v treh državah v Evropi obračunavajo omrežnino izključno na podlagi pretoka, to so Albanija, Kosovo in Moldavija," je pojasnil.

Na pomisleke o domnevno zastareli metodologiji Kopač odgovarja, da se ta lahko in se tudi mora prilagajati glede na analize, ki jih bo agencija naredila po nekaj mesecih funkcioniranja novega sistema obračunavanja. "Takrat se bomo pogovorili o morebitnih popravkih," je napovedal, a ob tem poudaril, da je smer reforme zagotovo prava.

Kopač je še opozoril, da sistema tehnično tudi ni mogoče spremeniti v tako kratkem času – od vladnega poziva sta namreč minila šele dva tedna –, saj je treba prilagoditi informacijski sistem pri dobaviteljih in elektrodistribucijskih podjetjih. "To traja najmanj pol leta," je bil jasen.

Drugi razlog, da spremembe ne more biti, pa je, tako Kopač, čisto banalen: "Svet agencije ni več sklepčen in ne more odločati o ničemer," je še dodal.

Agencija za energijo vztraja pri novi omrežnini

Trije člani sveta vztrajajo, dva odstopila po vladnem pozivu

Vlada je namreč ob pozivu k vrnitvi na stari sistem obračunavanja omrežnine člane sveta agencije pozvala, naj odstopijo, če spremembe načina obračunavanja ne bo. Po vladnem pozivu sta odstopila dva člana sveta, trije – poleg Kopača še Borut Bratina in predsednik sveta Franc Žlahtič – na tem mestu vztrajajo.

V skladu z določili energetskega zakona bi svet Agencije za energijo moral imeti šest članov, a jih je do odstopa dveh članov – Mitje Breznika in Sandija Šterpina – štel le pet. Vlada je sicer tik pred novim letom objavila poziv za kandidate za člana sveta agencije. Člane na predlog vlade imenuje DZ.

Sorodna novica Bratina o Golobovem pozivu k odstopu: Nedostojno je, da premier posega v položaj regulatorja

Kopač, ki je zatrdil, da ne namerava odstopiti z mesta člana sveta, je ob tem opozoril na 57. člen evropske direktive o skupnih pravilih notranjega trga električne energije. Ta agenciji nalaga, da pri opravljanju regulativnih nalog ne zahteva ali sprejema neposrednih navodil od nobene vlade ali drugega javnega ali zasebnega subjekta.

Iz gospodarstva medtem prihajajo drugačni pogledi. Predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) Blaž Cvar je na srečanju z novinarji povedal, da so na zbornici že mesec dni pred vladnim pozivom predlagali, da pristojni na agenciji, ki da niso bili pripravljeni prisluhniti pripombam gospodarstva in javnosti, prevzamejo odgovornost in odstopijo.

Po njegovih besedah na zbornici sicer popolnoma razumejo zamisel o pravičnem plačevanju za tiste, ki bolj obremenjujejo omrežje, ampak trenutna metodologija, kot pravi, ne upošteva popolnoma naravnih, vsakodnevnih primerov v gospodarstvu. Tako se zdaj po Cvarovih navedbah dogaja, da je nekaj podjetij res dobilo nižje položnice, nekaj pa si jih nikakor ne zna pojasniti, zakaj morajo plačati trikrat več.

"Prišli smo v stanje, ko, po domače povedano, ne vemo, kdo pije in kdo plača, podjetniki pa so v popolni negotovosti," je zatrdil. Po njegovem prepričanju je edini način, da se te zagate preprečijo, to, da se vse skupaj resetira, da se gre nazaj na prejšnjo metodologijo in da se sistem zastavi na preglednejši in enostavnejši način.

Ministrstvo zavrača politično vmešavanje

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo zavrača očitke o nezakonitem političnem vmešavanju v delo agencije za energijo, s tem, ko so jo pozvali k ponovni uvedbi starega sistema obračunavanja omrežnine. "Neodvisnost in samostojnost regulatornega organa spoštujemo, a je hkrati treba spoštovati tudi, da vlada v skladu z ustavo, zakoni in drugimi splošnimi akti določa, usmerja in usklajuje izvajanje politike države," so zapisali in navedli, da vlada v ta namen izdaja predpise in sprejema druge pravne, politične, ekonomske, finančne, organizacijske in druge ukrepe, ki so potrebni za zagotovitev razvoja države in za urejenost razmer na vseh področjih iz pristojnosti države.

"Vlada ima nalogo, da ščiti konsistentnost državnih politik, tudi z usklajenostjo zakonskih in podzakonskih podlag ter različnih državnih strategij," so poudarili in pojasnili, da je sprememba metodologije povzročila veliko nezadovoljstva. "Prejeli smo zelo veliko pritožb državljanov in interesnih združenj, zaradi česar trenutno proučujemo, ali je sprejeta metodologija res skladna z veljavno zakonodajo," so zapisali.

Jutri se izteče rok za razveljavitev sprememb obračunavanja omrežnine