Odbor za gospodarstvo je z devetimi glasovi za in nobenim proti podprl kandidaturo Darje Radić za novo gospodarsko ministrico. Radićeva je nad soglasnostjo poslancev presenečena.
Državni zbor bo o imenovanju kandidatke odločal v petek. V predstavitvi resornemu odboru DZ-ja je Radićeva znova poudarila, da bo nadaljevala uresničevanje programa, ki sta si ga zastavila z Lahovnikom. Darja Radić je bila do odstopa Mateja Lahovnika državna sekretarka na gospodarskem ministrstvu in je tako sodelovala pri pripravi programa nekdanjega ministra.
"V teku je razpis za zasebne družbe"
V svoji predstavitvi parlamentarnemu odboru za gospodarstvo, ki je po njenih besedah temeljila na podatkih Urada RS za makroekonomske analize in razvoj, je izpostavila in na kratko razložila tri prioritetne aktivnosti, s katerimi bi nadaljevala.
Prva od teh aktivnosti je zagon programa finančnega investiranja za mala in srednja podjetja. Kandidatka za ministrico je napovedala, da je v teku razpis za zasebne družbe tveganega kapitala. Izpostavila je, da v državi "nimamo ustreznih instrumentov za financiranje malih podjetij". "Malim podjetjem s tem ukrepom omogočamo, da uresničijo svoje ideje," je prepričana.
Preberite tudi:
"Radićeva si bo najprej morala izboriti prostor"
Radićeva: Podjetja potrebujejo znanje o osvajanju trgov zunaj EU-ja
"Druga absolutna prioriteta je projekt vzpostavitve gospodarskorazvojnih središč. Glavni cilj pri tem je oblikovanje razvojnih jeder na posameznih tehnoloških področjih. Definirali smo posamezne panoge, kjer ocenjujemo, da lahko dosežemo tehnološki preboj. V razpis bomo vključili tudi regionalno komponento - vsaka regija naj dobi vsaj en projekt - edino tveganje je, da iz kakšne regije med prijavami ne bi bilo projekta, ki bi izpolnjeval minimalne kriterije," meni Radićeva.
"Tretji zelo pomeben pa je program internacionalizacije in spodbude tujih neposrednih investicij," poudarja. Prepričana je, da podjetja potrebujejo pomoč pri iskanju tujih trgov, da potrebujejo znanje o osvajanju trgov zunaj Evropske unije. "Imamo že nekaj poslov na področju gradbeništva, vendar je potrebno še veliko več," je dejala.
"Podatki kažejo na okrevanje gospodarstva"
"Kot kaže, se bodo gospodarski tokovi in aktivnosti začeli krepiti. Podatki kažejo na okrevanje gospodarstva, a negotovost ostaja in je zelo velika," je opozorila in dodala, da bo treba strategije za oživitev gospodarstva izvajati do stalne oživitve gospodarstva. "Ključna naloga vseh držav je zmanjševanje strukturnega primamkljaja in vzdržnost javnega dolga," je prepričana.
Strukturne slabosti slovenskega gospodarstva bodo po njenem mnenju glavni zaviralniki gospodarske rasti. "Čas po krizi je prav gotovo pravi za prenovo gospodarstva," meni. Spomnila je še, da so pristojnosti ministrstva za gospodarstvo omejene. "Včasih je šel kak zakon mimo nas in vplival na konkurenčnost slovenskega gospodarstva," pojasnjuje in izpostavila, da bo treba sprejeti nov zakon o agenciji za varstvo konkurence s ciljem zagotoviti neodvisnost od politike.
Bo pripravljen nacionalni energetski program?
"Na turizem lahko pozitivno ali negativno vplivajo vsi drugi resorji. Če želimo povečati konkurenčnost slovenskega turizma, moramo delati z drugimi resorji," izpostavlja. Na energetskem področju pa bo njena prioriteta priprava nacionalnega energetskega programa, pomembna naloga pa bo tudi sprejetje energetskega zakona, v katerega bo treba implementirati evropske direktive. "Razvojni načrt HSE-ja je dejansko predložen v vlado," je zagotovila.
Problematičen zakon o delovnih razmerjih
Radićeva je v odgovorih na vprašanja poslancev razkrila svoje poglede na nekatere ključne težave, s katerimi se spopada slovensko gospodarstvo. Pri problematiki ustanavljanja slamnatih podjetij se ji zdi problematičen predvsem zakon o delovnih razmerjih, medtem ko zakon o gospodarskih družbah ne potrebuje nikakršnih sprememb. "Nenaklonjena sem hitremu sprejemanju in spreminjanju zakonodaje," je pojasnila.
Povedala je tudi, da se je v preteklosti nagibala v smeri neobveznega članstva podjetij v Gospodarski zbornici Slovenije, vendar so jo zadnji dogodki prepričali, da bo o tem še razmislila.
"Nimam zadržkov glede tujega kapitala"
O NLB-ju meni, da nujno potrebuje svež kapital, nima pa zadržkov, če je ta domačega ali tujega izvora. Zavzema se tudi za privatizacijo državnih deležev v podjetjih, ki niso strateškega pomena.
Če bi se na razpis za državna sredstva prijavilo katero izmed podjetij iz skupine Ultra, pravi, da bi se držala zakonodaje. Meni tudi, da odstop ministra za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregorja Golobiča ni potreben.
Kot je še povedala, zakon o minimalnih plačah slovenskemu gospodarstvu ne pomaga. "V najkrajšem možnem času bomo poskušali urediti, da bo čim manj takih podjetij, ki bodo dajala minimalno plačo," je dodala.
Presenečena in hkrati zadovoljna s podporo
"Sem zelo zadovoljna s to podporo, po drugi strani pa to pomeni veliko odgovornost, veliko zavezo zame, da ne bom poslancev in poslank, ki so mi na odboru dali podporo, razočarala," je bila ena prvih izjav Radićeve po koncu zaslišanja.
Na vprašanje, ali razmišlja o odstavitvi Janeza Kopača, je odgovorila, da ji je v zadnjih dneh lepo razložil sam sistem energetike, za kar mu je zelo hvaležna, in v tem trenutku ne vidi nobenega razloga za njegovo zamenjavo.
"Zagotovo nisem kakšna politična figura. To mi je bilo očitano. Tudi nimam kakšne pretirane ambicije, da bi postala velika politična figura," je še zatrdila kandidatka za vodenje gospodarskega resorja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje