Kot je znano, je varnostnica hotela Medusa Exclusive od kopalke v Portorožu zahtevala, da plača storitev na plaži, potem ko se je ta že okopala. Ker kopalka ni uporabljala ležalnika, senčnika in brisače, storitve ni želela plačati, zato je morala plažo zapustiti.
V MMC-ju smo se pozanimali, katere plaže v Slovenskem primorju so brezplačne:
Izola:
- plaže Svetilnik
- Delfinček pri hotelu Delfin
- posebna plaža za slepe
Portorož:
- osrednja portoroška plaža
- plaža pred kopališčem Metropol
Piran:
- brezplačne so vse plaže
Koper:
- plaža v bližini središča Kopra
- plaža v Žusterni
- plaža v Ankaranu - Debeli Rtič
- brezplačne so tudi druge plaže, plačuje se le bazene
V letu 2009 se je v Sloveniji podelilo osem modrih zastav, šest za naravna kopališča, dve za marine.
NARAVNA KOPALIŠČA:
Piran:
- osrednja plaža Portorož,
- kopališče Talaso Strunjan
Izola:
- kopališče Simonov zaliv
Koper:
- Mladinsko zdravilišče in letovišče Debeli Rtič
Radovljica:
- kopališče Šobčev bajer
Bled:
- grajsko kopališče
MARINE:
- marina Portorož
- marina Porting Izola
Modra zastava je mednarodni znak za ekološko neoporečno in zelo urejeno kopališče
25 metrov obale proti notranjosti je javno dobro
Na ministrstvu za okolje so za MMC pojasnili, da dostop do obale ureja že Ustava, še podrobneje pa zakon o vodah. Ta določa, da so morje, vodno zemljišče morja, plaža in priobalno zemljišče morja (od morja 25 metrov v notranjost) naravno javno dobro, kar pomeni, da jih lahko uporablja vsakdo pod enakimi pogoji, ne glede na to, ali je zemljišče v javni ali zasebni lasti. Omejen je samo z enako pravico drugega. Splošna uporaba morja in vodnega zemljišča morja pomeni kopanje in izvajanje drugih podobnih rekreativnih dejavnosti, kar pomeni, da "storitev kopanja" ne more biti zaračunana.
Prav tako mora biti zagotovljen dostop do morja in omogočeno zadrževanje na priobalnem zemljišču z namenom izvajanja kopanja. Tudi odlaganje predmetov za kopanje, potapljanje, drsanje, plovbo in podobno je dovoljeno, če s takšno rabo posameznik lastniku ne povzroča škode.
Za preprečevanje kopanja zagrožene tudi kazni
Nezakonito oviranje neškodljivega prehoda čez zemljišče do morskega dobrega ali nedopuščanje splošne rabe morskega dobrega, postavljanje objektov ali drugih ovir, ki preprečujejo dostop do morja, je prekršek, ki ga nadzira inšpektor, pristojen za vode. Zagrožena kazen za prekršek za pravno osebo je od 4.000 do 125.000 evrov, za fizično osebo pa od 400 do 1.200 evrov.
Na ministrstvu so še opozorili, da je pobiranje vstopnine izjemoma dovoljeno imetniku vodne pravice, to je osebi, ki ima vodno dovoljenje za izvajanje dejavnosti kopališča, a le če je za izvajanje kopanja zgradil za to primeren objekt.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje