Miha Kordiš meni, da je t. i. levo krilo stranke začelo pritiskati z leve in izvajati program, ki so ga
Miha Kordiš meni, da je t. i. levo krilo stranke začelo pritiskati z leve in izvajati program, ki so ga" ljudem obljubili na volitvah". Vodstvo Levice pa se zaradi tega po njegovem mnenju "očitno počuti ogroženo". Foto: BOBO/Igor Kupljenik

Svet stranke Levica je na torkovi seji sprejel sklep o zamrznitvi članstva poslanca Mihe Kordiša, koordinatorici sveta Nataši Sukič pa je naložil, da zoper njega vloži prijavo na disciplinsko komisijo zaradi resnih kršitev statuta stranke.

"Miha Kordiš ne deluje v skladu s statutom, deluje razdiralno, svojih političnih akcij in delovanja ne usklajuje z organi stranke ter vztrajno javno napada svoje poslanske kolege, ministre in stranko kot celoto," so zapisali v Levici.

"Ker se takšno delovanje kljub pozivom k prenehanju nadaljuje, je svet stranke presodil, da mora zaščititi delovanje stranke pred samovoljo in javnim obračunavanjem, zato je do preklica zamrznil njegovo članstvo in sprožil ustrezne postopke," so še zapisali v Levici.

Kordiš: Sam iz stranke in poslanske skupine ne bom odstopil na noben način

"Včeraj smo bili priča neki zelo farsični seji sveta te stranke," je v odzivu dejal Kordiš. Vodstvo stranke je sklep o zamrznitvi članstva sprejelo brez demokratične razprave v stranki in možnosti sodelovanja članstva pri tej odločitvi, je dejal. Vodstvu stranke tako očita, da si ne upa soočiti z lastnim članstvom. Iz stranke in poslanske skupine sam "na noben način" ne bo izstopil, saj jo pomaga graditi že več kot desetletje, enako pa velja za številne njene člane. "Če se nas želijo znebiti, naj nas nesejo ven, mi kot socialisti pa se bomo borili za to, v kar verjamemo in kar naj bi stranka bila," je dejal.

Ob tem je opozoril, da statut stranke zamrznitve članstva ne pozna, to je nekaj, kar si je vodstvo "dobesedno izmislilo, zato da se me pospravi iz organov stranke". "To je podoben poskus udara na sama pravila delovanja stranke, kot smo mu bili priča že februarja, ko so me razrešili iz delovnih teles DZ-ja, mi vzeli besedo in me presedli v zadnjo vrsto v DZ-ju," je dejal Kordiš.

Poslanska skupina Levice je namreč februarja letos na mandatno-volilno komisijo DZ-ja poslala predlog za razrešitev poslanca Mihe Kordiša z mesta predsednika odbora za delo, družino, socialne zadeve ter z mesta člana v odborih DZ-ja in v preiskovalni komisiji zaradi "zlorabe položaja, zavajanj, pritiskov, groženj in izsiljevanja v poslanski skupini", so tedaj navedli v Levici. Kordiš pa je bil tedaj prepričan, da se ga skuša na ta način utišati zaradi njegovih političnih stališč, a razlogov za izstop iz stranke ni videl. Sledilo pa je nekaj izstopov iz stranke, predvsem tistih, ki so podpirali t. i. levo krilo.

"Ker se nobena juha ne poje tako vroča, kot se skuha," pravi, je pričakoval, da se bo vodstvo vendarle želelo pogovoriti, a se je vodstvo "po vseh najboljših močeh pretvarjalo, da levo krilo ne obstaja, da ne obstajam, da so nas uspešno utišali in onemogočili". V levem krilu si želijo zgolj političnega dogovora v stranki, vodstvo stranke pa ga zavrača, je dejal. Sam je v vsem tem vmesnem času "mirno čakal, da se bo kaj spremenilo", z začetkom jeseni pa je levo krilo začelo spet dejavno delovati, se povezalo s civilno družbo, vlagati svoje zakonske pobude in glasno opozarjati na napake vlade, koalicije in funkcionarjev Levice. "Smo začeli pritiskati z leve in izvajati program, ki smo ga ljudem obljubili na volitvah," je dejal, vodstvo pa se zaradi tega po njegovem mnenju "očitno počuti ogroženo".

Sam pravi, da ne počnejo nič drugega kot to, kar je zapisano v programu stranke in dogovorjeno v koalicijski pogodbi – borijo se za javno zdravstvo, opozarjajo, da niso dovolj minimalne uskladitve minimalne plače, nočejo, da se sprejme pokojninska reforma, ki bo ljudi prisilila, da delajo še več in še dlje, "kot to počnejo v tem trenutku". Za tem bi po njegovem prepričanju morala stati celotna stranka, ne le en poslanec oz. levo krilo. V levem krilu je trenutno organiziranih 500 ljudi, "kar je zelo lepa številka", pravi Kordiš.

Sukič: Sovražna kampanja Kordiša poteka že mesece

Koordinatorica sveta, poslanka Levice Nataša Sukič, je v izjavi za medije pojasnila, da je članstvo na terenu zaradi "dolgomesečnih, nenehnih napadov" Kordiša na stranko kot celoto in na njene izpostavljene funkcionarje "vznemirjeno" in da je zato zahtevalo, da svet skladno s statutom sprejme določene ukrepe.

Zavrnila je očitek, da lokalni odbori niso vedeli, o čem bo govor. Seja sveta je bila namreč napovedana že na začetku meseca, a je bila nato prestavljena, odbori pa so po besedah Nataše Sukič vedeli, da bo na njej obravnavana ta tema in so imeli dovolj časa, da so se z razpravo v lokalnih okoljih nanjo pripravili. Poudarila je, da je sedem odborov glede Kordiševega vedenja na svet naslovilo tudi "konkretno zelo jasne zahteve". Zavrnila je tudi Kordiševe očitke o tem, da je bilo odločanje na svetu stranke nedemokratično. "Svet je pravzaprav članstvo prek svojih delegatov in prek neposredno voljenih svetnikov," je poudarila.

Kdaj bo disciplinski postopek končan, Sukič ni želela napovedovati. "Disciplinska komisija je popolnoma neodvisen, avtonomen organ. Mi smo predali zadevo v postopek, zdaj pa ne želim prejudicirati nobenega izida," je poudarila in dodala, da je Kordiševo članstvo do takrat začasno zamrznjeno. "Ukrep zamrznitve smo sprejeli kot preventivni ukrep zato, da se vsaj znotraj stranke ne nadaljuje to rušilno in sovražno delovanje Mihe Kordiša, ki vznemirja članstvo," je dodala.

Opozorila je, da "že mesece poteka sovražna kampanja Mihe Kordiša v javnih občilih, v medijih, na njegovih družbenih omrežjih". Opozorila je, da to ni kritika, ampak "blatenje" stranke, funkcionarjev, ministrov in poslancev. "Proti kritiki nimamo nič in je mestoma tudi upravičena, tudi Miha Kordiš ima kdaj prav v kakšni kritiki, ampak gre za način," je dejala in dodala, da je ta pri Kordišu neprimeren.

Dodala je, da so v stranki večkrat poskusili umiriti dogajanje, ampak se Kordiš na to ni odzval. "Deluje mimo organov stranke, samovoljno izvaja akcije, ne posvetuje se o svojem komuniciranju v medijih. To dela preprosto na lastno pest, v svojstvu levega krila, iz česar že lahko sklepamo, da v resnici že ustanavlja svojo novo stranko," je še dejala. Glede Kordiševe napovedi, da iz poslanske skupine ne namerava izstopiti, pa je Sukič dejala, da je to "popolnoma njegova legitimna pravica". "Nihče ga ne more izključiti iz poslanske skupine, če on sam tega ne želi. Tudi če ne bo več član stranke, je še zmeraj lahko član poslanske skupine Levice, če se tako odloči," je dejala.