Kot je na novinarski konferenci poudaril predsednik KPK-ja Robert Šumi, ima skupna izjava močan simboličen pomen za slovensko družbo, pri čemer upa, da predstavlja korak naprej proti razvitejšim državam, po katerih se radi zgledujemo.
Šumi je spomnil, da je zakonska dolžnost komisije ta, da sodelujejo z vsemi deležniki v družbi, med katerimi je tudi gospodarstvo. To pa je tudi po njegovih besedah eden izmed razlogov, zakaj so se odločili za skupne aktivnosti s SBC-jem na področju preprečevanja korupcije.
"Želimo, da je v aktivnosti na področju preprečevanja korupcije vključen čim širši spekter družbe, saj sami kot institucija ne moremo biti toliko učinkoviti kot v sodelovanju z drugimi," je poudaril.
Sodelovanje KPK-ja in SBC-ja sicer poteka že od decembra lani. Z današnjo izjavo pa se del gospodarstva, ki ga zastopajo pri SBC-ju, zavezuje k poštenemu poslovanju z državo.
"Gre za poslovanje brez podkupovanja, s poudarkom na nični toleranci do podkupovanja javnih uslužbencev, še posebej v postopkih javnega naročanja," je podčrtal Šumi in dodal, da to predstavlja tudi močno sporočilo za druge deležnike v gospodarstvu.
"Če bi se tudi drugi del gospodarstva priključil takšni zavezi poštenega poslovanja z državo v postopkih javnega naročanja, bi bil položaj na področju korupcije zagotovo boljši, tudi percepcija ne samo domače, tudi mednarodne javnosti višja, in ugled države v mednarodnem prostoru boljši," je ocenil.
Implementacija priporočil v prakso
Kot je pojasnil predsednik SBC-ja Joc Pečečnik, so sodelovanje s KPK-jem začeli, ker bi radi v prakso implementirali priporočila in standarde, ki jih KPK že dolga leta vzpostavlja.
"Naše sporočilo celotni družbi je, da te standarde začnemo javno uveljavljati v praksi, veliko naših članov to že počne, ker sodelujejo s svetovnimi korporacijami, kjer so odgovornost, integriteta in transparentnost neka stalnica," je povedal Pečečnik in dodal, da ima slovenska družba po njegovem mnenju s tem še kar nekaj težav.
Pečečnik je napovedal, da bodo v roku dveh mesecev končali pripravo kodeksa, standarde iz njega pa s pomočjo izobraževanj svojih članov v prihodnje implementirali tudi v praksi.
"Za nas je podkupovanje ne samo državnih organov, ampak tudi podkupovanje v zasebnem sektorju popolnoma nesprejemljivo. S tem mislim, da ne bomo delali nekaj posebnega, ampak prispevali normalen doprinos k boljši družbi," je dejal Pečečnik, ki se je tudi javno zavezal k temu, da bodo, če njihovi člani, ki jih je po njegovih informacijah trenutno več kot 400, kodeksa ne bodo spoštovali, tvegajo tudi morebitno izključitev iz kluba. K spoštovanju zavez pa nameravajo, kot je dejal, spodbujali tudi nečlane.
O tem, kako bo izpolnjevanje standardov videti v praksi, je Pečečnik povedal, da jih mora najprej sprejeti podjetje samo, potem pa iste standarde zahtevati od svojih dobaviteljev in kupcev. Gre za nabor stvari, ki jih mora podjetje preveriti, preden začne z nekom sodelovati, med drugim, ali ima plačane davke in prispevke, da ni imelo za sabo gospodarskih ali kazenskih tožb, in njegov odnos do okolja, je naštel.
Pridružitev SBC-ja omenjeni zavezi pa po besedah predsednika KPK-ja sovpada tudi z aktualnimi razmerami odpravljanja posledic vodne ujme. Ob tem je spomnil, da so prejšnji teden vlado pozvali k transparentnemu in odgovornemu ravnanju pri vseh postopkih sanacij, povezanih predvsem z javnimi naročili.
Glede prijav, ki jih trenutno KPK prejema v zvezi s korupcijo v zasebnem sektorju, je Šumi pojasnil, da so prijave osredotočene predvsem na anomalije v javnem sektorju, je pa "dejstvo, da je zasebni sektor pomemben deležnik". Ker je zavedanje tukaj manjše, so ga želeli okrepiti ravno z aktivnostmi, ki so jih zastavili s SBC-jem.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje