
Kot je po seji vlade pojasnila državna sekretarka na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Eva Knez, so sprejeli štiri ukrepe, ki bi pomagali zavetiščem pri lažjem delovanju in večji učinkovitosti.
Kot prvi ukrep je poudarila financiranje zavetišč. "V trenutni zakonodaji je bila 90-dnevna vrzel, ko zavetišča praktično niso imela predvidenega nobenega vira financiranja in so se zato znašla večkrat v težavah, zato smo predvideli drugačen model, in sicer gremo v novi zakonodajni sistem," je pojasnila in dodala, da ta predvideva, da prvih 60 dni pokrivajo občine, od 60. do 180. dneva pa bo 100-odstotno oskrbo zapuščenih živali pokrivala država. "Po 180 dneh pade strošek oskrbe oziroma financiranje države na 20 odstotkov, zato da stimuliramo oddajanje živali," je še pojasnila.
Poleg tega so se odločili, da uvedejo možnost rejništva živali. Po njenih besedah se lahko zavetišče dogovori s primerno fizično osebo, ki izpolnjuje vse pogoje, da lahko žival vzame v rejništvo za določen čas.
Obvezno bo čipiranje mačk, država bo sofinancirala zavetišča
Naslednji ukrep je obvezno čipiranje mačk. "Problematika mačk v zavetiščih je vedno večja," je opozorila Knez in dodala, da nam primanjkuje namestitvenih mest. Pojasnila je, da bo prvih 18 mesecev država sofinancirala čipiranje mačk lastnikom, protokol pa bo enak, kot velja za čipiranje psov. "Naj poudarim še, da namen ni kaznovanje tistih, ki mačk nimajo čipiranih, namen je, da se nedvoumno lahko izkaže lastništvo mačke," je še opozorila. Če lastnik ne bo čipiral mačke, predvidenih glob sicer ni.

Ukinja se tudi obvezna karantena za pse neznanega porekla v zavetišču. Trenutna zakonodaja namreč predvideva, da mora vsak nečipiran pes, ki je najden, v zavetišče v karanteno za tri tedne. "S tem smo polnili mesta v zavetiščih, povzročali stroške, hkrati pa smo povzročali tudi stres za psa, ki mogoče že ima potencialnega posvojitelja in ni nobene potrebe, da gre v tem vmesnem času v zavetišče. Zato smo uvedli možnost karantene na domu," je še dodala Knez.
Kot zadnji ukrep, vezan na zavetišča, pa je sofinanciranje zavetišč. Predvideli so, da bo država namenila določena sredstva, predvsem za gradnjo novih občinskih zavetišč in za prenovo vseh zavetišč. "Prihaja evropska uredba o dobrobiti psov in mačk, in ta bo pomembno dvignila standardne namestitve živali tudi v zavetiščih. Mi si ne moremo privoščiti, da zavetišča začnejo zapirati svoja vrata zaradi tega, ker ne bodo izpolnjevala pogojev, zato smo se odločili, da bomo pomagali kot država s sofinanciranjem," je pojasnila.
Spremembe tudi na področju rejnih živali. Prepovedana bo reja kokoši v kletkah.
Vlada se je dotaknila tudi področja rejnih živali, sprejeli pa so tri sklepe. Kot prvega je Knez navedla prepoved kletk pri reji kokoši. "Po razkritju razmer na eni od kmetij v lanskem letu smo dobili ogromno pobud državljanov, ki so želeli, da prepovemo tak tip reje. Proučili smo stanje in ugotovili, da je rejcev, ki kokoši še vedno redijo v kletkah, v Sloveniji 34," je pojasnila in dodala, da je delež teh jajc na slovenskem trgu nizek. V Sloveniji imamo samooskrbo z jajci 94-odstotno. "Proučili smo tudi, kakšno je gibanje cen jajc iz hlevske in iz baterijske reje, in ugotovili, da večjih odstopanj ni, da so cene zelo podobne, zato ocenjujemo, da ne bo prišlo zaradi te prepovedi do kakršnih koli pretresov na trgu, da bi se cena jajc dvignila," so še ocenili in dodali, da bodo rejcem pomagali. Država bo sofinancirala prehod v 80 odstotkih, rejcem pa bo namenila triletno prehodno obdobje.
Prepovedali so tudi kastracijo mladih pujskov na živo. V trenutni zakonodaji so pujske do sedmega dne starosti lahko rejci kastrirali brez uporabe zdravil. "Posledično smo se odločili zaradi veterinarskih mnenj, ki smo jih dobili na to temo, da se vrnemo pred leto, 2004, ko je bila ta izjema uzakonjena in damo to pristojnost nazaj veterinarjem," je pojasnila in dodala, da na farmah Ihan že poteka poskus na to temo, kakšna kombinacija zdravil je najustreznejša. Z veterinarsko zbornico so tudi preverili, ali je v Sloveniji dovolj močna veterinarska mreža ambulant, da bodo zmogli vse kastracije. Pripravili so dodatno pomoč rejcem tako, da bodo sofinancirali veterinarske stroške tam, kjer veterinar v reji ni zaposlen.
Zakon ureja tudi eksotične živali in uporabo kletk za pse v stanovanjih
Zakon ureja še eksotične oziroma prostoživeče živali, kjer bo pripravljena lista dovoljenih živali. "Strokovna komisija bo pripravila listo dovoljenih živali, ki jih lahko imajo državljani in fizične osebe. Za vse druge živali pa bo veljala prepoved posedovanja."
Urejeno bo tudi skrbništvo rejnih živali po smrti lastnika, ki je do zdaj zaradi dednih postopkov lahko trajalo zelo dolgo. Ob tem so prepovedali tudi prodajo in trženje nedovoljenih pasti za lov.
Omejena bo tudi uporaba kletk za pse v stanovanjih. "Opažamo, da lastniki oziroma skrbniki psov niso najbolje seznanjeni s pravilno uporabo kletk, zato smo se odločili, da bomo v podzakonskih aktih pripravili zelo natančno opredelitev, kako se kletke uporabljajo, koliko časa je pes lahko zaprt v kletki in tako naprej," je pojasnila Knez.
Prepovedano bo podarjanje živali na prireditvah, inšpektorji bodo imeli več pooblastil in dolžnosti.
V primeru mučenja ene živali lahko kršitelj dobi popolno prepoved lastništva vseh živali. Ob tem so omenili, da so se globe za vse kršitelje dvignile.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje