Predlog zakona o volitvah v DZ je pripravljen in je že romal v koalicijsko usklajevanje. Gre za načrt iz koalicijske pogodbe, ki bi morda lahko vplival tudi na usodo Irme Pavlinič Krebs.
Najbolj pozornost vzbujajoči (in polemični) točki predloga sprememb in dopolnitev zakona sta ukinitev volilnih okrajev in uvedba preferenčnega glasu, na ministrstvu za javno upravo pa so za MMC pojasnili, da je delovna skupina, "ki je več mesecev delala na besedilu sprememb in dopolnitev", pretehtala tudi več prispelih predlogov, pobud in mnenj javnosti. Soglasje je bilo v tem kontekstu doseženo glede glasovanja po pošti - volivec bi moral po novem prošnjo za to vložiti vsaj 10 dni prej, glasovnico pa bi prejel na stalni ali začasni naslov in jo nato odnesel na volišče ali oddal po pošti tako, da bi jo volilna komisija prejela do ponedeljka po glasovanju do 12. ure - narodnih manjšin (po novem bi zmagal kandidat, ki bi že v prvem krogu dobil vsaj 50 odstotkov glasov) in kvot po spolu.
Preberite več:
OSNUTEK PREDLOGA SPREMEMB IN DOPOLNITEV ZAKONA O VOLITVAH V DZ
Vir: Ministrstvo za javno upravo
Za spremembe potrebnih 60 poslanskih glasov
Ministrica za javno upravo Pavlinič Krebsova pričakuje, da jo bo koalicija pri predlogu zakona o volitvah v DZ, ki ga predvideva tudi koalicijska pogodba, podprla. Koalicijsko usklajevanje naj bi se končalo do konca avgusta, v tem času pa bi se ministrica na to temo rada sešla in pogovorila tudi s predstavniki vseh opozicijskih poslanskih skupin. Srečanje s poslanci SLS-a in SNS-a je že imela, SDS pa je na razgovor še ni povabil.
BO PAVLINIČ KREBSOVA OSTALA MINISTRICA ALI NE? ODGOVOR SREDI AVGUSTA.
Ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs je ob nedavnem odhodu Mateja Lahovnika iz Zaresa in z mesta ministra za gospodarstvo javno napovedala, da bo zaradi nastalih razmer v stranki razmislila o svoji prihodnosti v Zaresu in v vladi, znano pa je tudi njeno stališče, da ji je pri opravljanju nalog ministrice najpomembnejše sledenje koalicijski pogodbi. Pavlinič Krebsova pričakuje, da bo koalicija v pogodbi zapisane zaveze spoštovala in uresničevala. O tem, ali bo ostala na čelu resorja za javno upravo, bo javnost obvestila sredi avgusta, so za MMC pojasnili na ministrstvu.
Poudariti velja, da je za spremembo volilnega sistema potrebnih 60 poslanskih glasov. In kako kaže, jih bo Pavlinič Krebsovi uspelo zagotoviti toliko? MMC je preveril vzdušje v vseh poslanskih skupinah, izkazalo pa se je, da niti 52 koalicijskih glasov še ni povsem gotovih. Soglasje k spremembam in dopolnitvam zakona so bolj ali manj neposredno za našo spletno stran napovedali le v Zaresu in LDS-u, medtem ko so v SD-ju in v DeSUS-u zadržani.
Zares in LDS za ...
Ampak pojdimo po vrsti. V Zaresu so nas opozorili, da so predlagane spremembe plod njihove pobude. Prepričani so, da pomenijo večji vpliv volivcev na izbiro svojih predstavnikov oz. poslancev, zato bodo pri njih vztrajali. Podoben odgovor smo dobili iz LDS-a. V zagovor spremembam so dejali, da pravico volivcev, da imajo odločilen vpliv na dodelitev mandatov v DZ-ju, zagotavlja že ustava. "Uresničitev tega ustavnega določila smo partnerji zapisali tudi v točki 11.9. koalicijskega sporazuma. V LDS-u sklenjeni dogovor spoštujemo in bomo ukinitev volilnih okrajev podprli, saj bo zagotovo prinesla večji vpliv volivk in volivcev na izbor kandidata," so menili in dodali, da ukinitvi volilnih okrajev pritrjuje tudi zdajšnje stanje, saj se število volivcev po okrajih zelo razlikuje, kar državljane postavlja v neenakopraven položaj. Nič manj pozitivni niso do uvedbe preferenčnega glasu.
... SD in DeSUS pa (še) ne povesta
Nekoliko manj optimističen za Pavlinič Krebsovo je odgovor, ki so nam ga posredovali iz SD-ja in DeSUS-a, kjer očitno glasovi podpore še niso (povsem) zagotovljeni. "V poslanski skupini SD-ja menimo, da to niso prioritetna vprašanja. Ministrici želimo, da bi bila uspešna predvsem pri dogovorih s socialnimi partnerji. Če bomo dogovorili politiko izhoda iz krize in uskladili odprta vprašanja glede strukturnih reform, tudi vprašanja volilne zakonodaje /.../, naenkrat ne bodo več tako pomembna," se glasi stališče poslancev največje koalicijske stranke, ki kljub temu verjame v možnost dogovora. Glede podpore so molčeči tudi v DeSUS-u: "Stališče bomo zavzeli, ko bo predlog vložen v zakonodajni postopek DZ-ja in ko ga bomo proučili."
SNS za, SLS s pomisleki
Še bolj zapleteno je stališče opozicije. Medtem ko si ministrica lahko obeta glasove poslancev SNS-a, imajo v SLS-u kljub pogovoru z njo še vedno zadržke, SDS pa nam na to vprašanje ni neposredno odgovoril.
Če torej v Slovenski nacionalni stranki menijo, da ukinitev volilnih okrajev pomeni bistveno večji vpliv volivca na izbiro kandidata, pri čemer jih še posebej veseli možnost izbire oz. preferenčni glas, "s katerim lahko volivec odločilno vpliva na to, kdo bo izvoljen", v SLS-u o tem močno dvomijo. Zakaj? "Volilni okraji, kot so uvedeni v še veljavni volilni zakonodaji, po mnenju SLS-a omogočajo izvolitev poslancev tudi iz tistih okolij, ki v primeru ukinitve volilnih okrajev po naši oceni nikoli več ne bi imeli realne možnosti za izvolitev," odgovarjajo. Verjamejo namreč, da ukinitev volilnih okrajev samodejno povzroči, da imajo prednost kandidati z že oblikovano medijsko prepoznavnostjo in kandidati iz večjih urbanih središč. SLS moti več rešitev, ki jih predvideva predlog zakona.
SDS: Ni čas za preusmerjanje pozornosti, temveč za resne protikrizne ukrepe
"V poslanski skupini SDS-a od Vlade RS pričakujemo, da bo pripravila resne protikrizne ukrepe, ki bodo ublažili posledice finančne in gospodarske krize, da bo spodbujala gospodarsko rast in omogočila ustvarjanje novih in kakovostnih delovnih mest, ne pa predlogov zakonov, ki preusmerjajo pozornost od dejanskih težav ter problemov k namišljenim," so bili za MMC kritični v poslanski skupini SDS-a, kjer pričakujemo, da jim bo vlada posredovala koalicijsko usklajen predlog volilne zakonodaje. "Ob tem ni nepomembno, da na pobudo predsednika SDS-a Janeza Janše glede sodelovanja SDS-a pri ključnih razvojnih izzivih tega in prihodnjih mandatov še po letu in pol nismo prejeli odgovora predsednika vlade g. Pahorja," so sklenili.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje