Mladoporočenci namreč pripovedujejo, da je na Ljubljanskem gradu, ki je veljal za eno najpogostejših prizorišč za sklenitev zakonske zveze, vse manj porok.
Od sredine marca letos namreč to ni več uradna, pač pa izredna lokacija, kar pomeni, da morata ženin in nevesta sama plačati stroške najema dvorane (305 evrov) in stroške upravne enote za sklenitev zakonske zveze zunaj uradne lokacije (170 evrov). Po novem se brez stroškov pari v prestolnici tako lahko poročijo le še na bežigrajski izpostavi Upravne enote, v pisarni na Linhartovi.
Ali povečani stroški dejansko vplivajo na število porok? Obrnili smo se neposredno na upravno enoto, od koder so za MMC poslali številke, ki so še kako zgovorne.
V štirih mesecih letos 35, lani 220 porok na Gradu
Po tistem, ko je uredba o poročni sobi na Linhartovi kot edinem ljubljanskem uradnem prostoru začela veljati - torej od 19. marca - je bilo na Ljubljanskem gradu v štirih mesecih samo 35 porok. Za primerjavo - v istem obdobju lani jih je bilo kar 220.
Podvojilo pa se je število porok na Linhartovi - v pisarni bežigrajske izpostave ljubljanske upravne enote si je večno zvestobo v tem obdobju leta 2014 obljubilo 83 parov, v drugem četrtletju letošnjega leta pa je od tam poročenih odkorakalo 164 parov.
Število porok na Ljubljanskem gradu je sicer počasi upadalo že zadnja leta, še preden je marčevska uredba začela veljati. Še leta 2009 je bilo tam 727 porok, lani 499, v prvih šestih mesecih letošnjega leta pa jih je Ljubljanski grad gostil le 94, medtem ko jih je poročna soba na Linhartovi kar 174.
Beg iz prestolnice
Tudi sicer se ženini in neveste vse bolj umikajo iz Ljubljane. "Kras, Primorje in Goriška brda so pokrajine, ki postajajo vedno večji trend. Vse več je povpraševanja po poročnih lokacijah, ki niso toliko oblegane. Išče se edinstvenost, opažam, da je med pari zadnje čase zaznati kar tekmovalnost, kdo bo izbral bolj unikatno lokacijo," pripoveduje dolgoletni organizator porok Misson.
"Zelo zaželene pa so tudi lokacije, kjer imaš lahko najprej obred, nato pa še poročno slavje na enem mestu, saj potem odpadejo vožnje svatov na različne lokacije - npr. posestvo Pule, Brdo pri Kranju ... Za prestižne lokacije pa veljajo dvorec Zemono, Bled, Grad Otočec," dodaja.
Odločitev v rokah upravne enote
Poročiš se lahko tam, kjer ti to upravna enota dovoli. Obstajajo namreč zakonske omejitve, točno je določeno, kakšen mora biti prostor in podobno.
Je dovoljena poroka na domačem vrtu? "Če ti upravna enota to dovoli, ja. Nekatere upravne enote so zelo fleksibilne, druge ne. Vem pa, da je bila že poroka v balonu, pa na Triglavu. O tem odloča načelnik upravne enote. Treba pa je razumeti, da ima vsaka upravna enota vsako soboto toliko in toliko porok in ljudi. Če imajo na primer zaposlena dva človeka, so take izredne lokacije časovno zelo težko izvedljive," pojasnjuje Misson, ki bi si na tem področju želel večje fleksibilnosti.
Spomnil je, da je v ZDA matičar lahko pravzaprav vsak, ki pridobi tovrstno potrdilo prek spleta, zato si želi, da bi se o tem začeli pogovarjati tudi pri nas. "Morda ne ravno v taki obliki, da bi bil to lahko čisto vsak, neki pogoji bi vseeno morali biti izpolnjeni, ampak da bi se na primer podeljevale vsaj koncesije. To bi poenostavilo postopke, razbremenilo bi upravne enote," razmišlja.
Tržna niša - poroke istospolnih in tujcev
Ob tem je prepričan, da so tržna niša za Slovenijo poroke istospolnih parov. "Če bi to odobrili, bi število porok zagotovo poskočilo, saj se ne bi poročali le Slovenci, k nam bi hodili tudi tujci," pravi.
"Tudi sicer mislim, da bi se Slovenija morala bolj odpreti, da bi se k nam nato hodili poročati tudi drugi. Imamo odlične poročne lokacije, ki se lahko kosajo s svetovnimi, smo pa precej bolj ugodni. A težava v tem primeru so letalske povezave, ki so katastrofalne. Morate vedeti, da je običajno na poroki vsaj 50 ljudi, kar pomeni 50 letalskih vozovnic, letalske povezave s številnimi evropskimi povezavami pa so velik problem, da o ZDA ali drugih delih sveta niti ne govorim," pravi Misson.
Pojasnjuje, da je sicer nekoliko več tega, da se tujci hodijo poročat k nam, v obmejnem pasu z Avstrijo in Italijo, ob tem pa razkrije še eno zanimivo dejstvo: "Italijanke so začele na Obalo prihajati najemat poročne obleke, saj v Italiji tega sploh ne poznajo, tam je namreč tradicija zgolj nakup poročne obleke. Kar pa ni malo denarja, in to so Italijanke zdaj ugotovile, zato hodijo k nam na izposojo."
Naredi-si-sam
"Hrvati pa se k nam ne hodijo poročat, saj imajo čisto drugačen sistem porok, oni zanje vzamejo celo posojilo," Misson pojasni, da je našim južnim sosedom razkošje zelo pomembno, pri nas pa te mentalitete ni, doda.
"Pri nas zadnje časa vlada predvsem razmišljanje, kako čim bolj poceni priti skozi poroko. Neveste delajo vse same, celo poročne šopke si same delajo," opiše trenutni poročni trend naredi-si-sam.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje