Letalo je poletelo iz Kartuma, kamor je prispel iz Faširja, kjer je bil zaprt več kot mesec dni. V Kartumu je Križnarja sprejel slovenski konzul Andrej Dernovšček, ki je že prej pojasnil, da bodo v Slovenijo pripotovali prek Frankfurta.
Ob prihodu v Kartum naj bi po besedah Drnovščka Križnar od sudanskih oblasti zahteval, da mu vrnejo njegov fotoaparat s fotografijami in kamero ter videoposnetke, ki jih je naredil med potovanjem po Darfurju. To je še vedno v Faširju, oblasti pa naj bi to imele za obremenilni dokaz za Križnarjevo vohunjenje. Odposlanec predsednika Drnovška Hamdija Blekić meni, da je to mogoče dobiti nazaj.
Za pričakovano vrnitev prek Kaira se po besedah Dernovščka niso odločili zato, ker ne želijo tvegati zapletov na meji države, ki ni članica Evropske unije.
Direktor direktorata za mednarodno pravo na MZZ-ju Andrej Šter je opozoril, da je sudanski predsednik Omar Al Bašir Križnarja oprostil le kazni, ne pa tudi obtožb, zato si bo odvetnik Mahdžub še naprej prizadeval za Križnarjevo oprostitev in predvsem za povrnitev njegove osebne lastnine.
Zaradi počasne sudanske pošte je Tomo Križnar sicer v zaporu v Faširju na dokument o pomilostitvi čakal nekaj dlje. Nato pa so sudanske oblasti Križnarju izdale tudi potrebni izstopni vizum.
Izboljšano zdravstveno stanje
Križnar je za Radio Slovenija izjavil, da je imel v zaporu težave z zdravjem, in sicer s sluhom, potem ko mu je v desno uho zlezla neka žuželka, mučil ga je granolom, poleg tega pa je dobil tudi amebe. Vendar se je na zdravstvene težave navadil. Najbolj je razočaran, ker so mu odvzeli njegovo fotografsko in filmsko gradivo.
Primer Križnar tudi v Evropskem parlamentu
Poslanka Evropskega parlamenta Romana Jordan Cizelj je na plenarnem zasedanju v Strasbourgu poslancem predstavila Križnarjevo usodo in pozvala EU, naj Darfur ostane deležen njihove pozornosti.
Deljenje zaslug
V odločbi o pomilostitvi je sudanski predsednik Al Bašir zapisal, da je Križnarja pomilostil na prošnjo predsednika Drnovška. Ni pa znano, kaj je Drnovšek zapisal v pismu, ki ga je poslal v Sudan. MZZ kljub prošnji pisma od predsednikovega urada še ni dobil, prav tako nimajo odločbe o pomilostitvi. Na ministrstvu poudarjajo, da je pomembno, da je Križnar svoboden.
Trenutno še ni podatka, koliko bo stalo Križnarjevo reševanje. Stroške konzula Dernovščka bo pokril MZZ, Blekićeve pa zasebni donator iz gospodarstva, ki želi ostati neimenovan.
Križnarja imeli za vohuna
Križnar, ki je pred časom v Sudan vstopil brez vizuma, je bil obsojen na dveletno zaporno kazen. Tožilstvo mu je poleg nezakonitega vstopa v državo očitalo tudi vohunjenje ter lažne navedbe o sudanski vladi in ljudstvu.
Predsednik republike Janez Drnovšek je že pred dnevi dejal, da tako iz uradnih kot neuradnih virov ve, da stvari, povezane s Tomom Križnarjem, dobro potekajo. Pričakoval je, da ga bodo izpustili v najkrajšem času, zato tudi njegov napovedani obisk v Sudanu ne bi bil več potreben. Zunanji minister Rupel je zatem dodal, da sta za Križnarjevo pomilostitev zaslužna tako MZZ kot tudi urad predsednika republike.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje