Opozarjajo, da je bil omenjeni člen "podtaknjen" naknadno, saj ga v besedilu, ki je bilo potrjeno na Ekonomsko-socialnem svetu, ni bilo.

V KSJS-ju so v sporočilu za javnost zapisali, da so "izjemno razočarani nad enostranskim in popolnoma netransparentnim delovanjem ministrstva za zdravje oziroma vlade v zvezi s sprejemanjem novele zakona o lekarniški dejavnosti".

Kot so navedli, je omenjeni zakon eden od zakonov, ki sodijo v "paket zdravstvene zakonodaje" in so predmet usklajevanja s socialnimi partnerji v okviru posebnega strokovnega odbora Ekonomsko-socialnega sveta (ESS). Na omenjenem odboru so celotno zakonsko besedilo uskladili, zato ga je ESS soglasno potrdil na dopisni seji, ki je potekala med 21. in 25. novembrom.

V soglasno usklajenem in potrjenem besedilu zakona ni bilo člena, ki bi kakor koli urejal ugovor vesti za magistre farmacije niti ni bila nikoli v celotnem postopku usklajevanja izpostavljena namera ministrstva za zdravje, da bi se ta vsebina uredila z obravnavano novelo. Nato pa so med sejo ESS 6. decembra ugotovili, da je predlog novele, potrjen na vladi, vsebuje "dodaten – podtaknjen člen, ki ga nikoli nismo obravnavali, kaj šele uskladili". Zanj so izvedeli šele, ko je bil zakon objavljen na portalu DZ-ju, so pojasnili.

Po navedbah KSJS-ja je vlada s tem kršila pravila o delovanju ESS-ja. Slednji pa je sprejel sklep, s katerim od vlade zahteva, da DZ obravnava novelo zakona o lekarniški dejavnosti v takšnem besedilu, kot je bilo sprejeto na seji ESS-ja.

"Ugovor vesti je institut, ki terja poglobljen razmislek in resno usklajevanje. Nesprejemljivo je, da bi se ljudem onemogočil dostop do zdravil ali da bi jih postavljali v stisko v najranljivejših stanjih," so poudarili v konfederaciji.

Dodali so, da se ves čas zavzemajo za transparenten javni zdravstveni sistem, ki bo zagotavljal ustrezne delovne pogoje za zaposlene, hkrati pa omogočal kakovostno obravnavo in dostopnost do zdravil ter zdravstvenih storitev za celotno prebivalstvo.

Zato ostro obsojajo način, ki si ga je dovolilo ministrstvo za zdravje pri tem zakonu. Iz medijev je po njihovih navedbah razbrati tudi, da se ministrstvo "glede te bliskovite in skrivnostne akcije ni posvetovalo niti z Lekarniško zbornico niti s strokovno javnostjo".