V zadnjem času so izvedle svoj zadnji premik in se razkrile mnoge nove stranke in liste. Nastale pa so mnogo prej, ves ta čas pa kalkulirale, se skrivale - je to res tisto, kar si volivci želijo, se na rednem tedenskem pogovoru z novinarji vprašal vodja poslanske skupine SD-ja Dušan Kumer.
MMC-jev intervju z Dušanom Kumrom:
"Janković ne bo nikoli lider levice"
"Samo novi obrazi ne bodo dovolj"
Opozoril je, da mnogi izmed teh novincev nimajo niti razdelanega programa, ter izpostavil, da se, sodeč po njihovih prvih izjavah, sploh ne razlikujejo veliko od SD-ja. Večina list in strank namreč opozarja na nujnost reform, sprememb, varčevanja, racionaliziranja javne uprave ...
Težava pa bo po Kumrovem mnenju nastala takrat, ko bodo morale liste predstaviti konkretne rešitve in prakso. "Tu naj se pričakuje noviteta," je pozval Kumer. Vlada Boruta Pahorja je po njegovi oceni padla ravno zaradi pokojninske (ter drugih reform) in očitkov o neprimernem socialnem dialogu. Ravno to pa bodo po Kumrovem mnenju ključna vprašanja predčasnih volitev. "To je točka, na kateri je padla koalicija in vlada. Za te spremembe so novi obrazi mnogo, mnogo premalo," je izjavil.
S kom v koalicijo?
Glede koalicijskih parnerjev v morebitni vladi z SD-jem v sestavi je bil Kumer redkobeseden. Ključne ocene o tem bo stranka podala v analizi po volitvah. Je pa na novinarsko vprašanje odvrnil, da ne bi imel nobenih težav ne z Gregorjem Virantom ne z Zoranom Jankovićem. "Imam večje težave s kom drugim," je dodal.
Ambicije: Kumer upa na vsaj polovico glasov
Stranka je po njegovih besedah v zadnjih dneh opravila temeljit razmislek, na podlagi katerega gre na predčasne parlamentarne volitve 4. decembra z velikimi ambicijami. Marljivi so tudi pri predvolilnih postopkih. Med več kot 600 imeni so poiskali in evidentirali 88 kandidatov za poslanska mesta, med katerimi je le en župan. Na petkovi seji predsedstva bodo to preliminarno listo predvidoma potrdili ter oblikovali tudi manifest, ki bo nadgradnja strankinega volilnega programa iz leta 2008 - le dopolnjena s sodobnimi izzivi, je pojasnil.
Glede pričakovanega deleža glasov na volitvah pa osebno ostaja "realističen": "Odkrito je moja želja, ne bi si želel, da ta rezultat (iz leta 2008, op. a.) pade za več kot polovico. Dovolj je, če izgubimo polovico, ker smo za drugo le dovolj dobrega naredili."
Ostajajo pri Pahorju - do kongresa
Na ugibanja, ali se bosta za položaj Pahorjevega naslednika na čelu stranke pomerila prometni minister Patrick Vlačič ter minister za šolstvo in šport Igor Lukšič je Kumer odvrnil, da se je stranka odločila iti na volitve s Pahorjem. Osredotočenost na volitve pa ne omogoča ukvarjanja s takšnimi špekulacijami, je nadaljeval.
Pol leta po volitvah pa bo sledil kongres - ki je v SD-ju vedno tudi volilni -, na katerem bodo izvolili novo vodstvo. Poudaril pa je, da se socialdemokratska politika gradi na dolgi rok in da se vodstvo ne menja kot uprave podjetij. "Na čelu mora biti človek, ki bo peljal vsaj dva, tri mandate," je sklenil vodja SD-jevih poslancev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje