"Doslej smo se predvsem urili, to pa je naša prva prava naloga. Ni bojna, je humanitarna, vendar enako pomembna kot katera koli druga," je dejal Pečar.
Ladja Triglav v operaciji Mare nostrum, katere namen je nadzor in zaščita ter reševanje migrantov in beguncev v Sredozemlju, sodeluje od 15. decembra, njena misija pa se bo končala predvidoma 31. januarja.
Triglav so v bazi v Augusti na zahodu Sicilije sprejeli z odprtimi rokami, je dejal poročnik Pečar. Italijanski kolegi so jih v začetni fazi integracije ladje ocenili in jim dali nekaj predlogov, kaj morajo popraviti, nato pa so bili napoteni na misije.
Pripadniki slovenske mornarice so do zdaj opravili pet nadzorov v dveh sektorjih zahodno od Sicilije, velikih 30 krat 30 navtičnih milj. Prepluli so 2.500 navtičnih milj, na morju pa so preživeli 350 ur. Medtem ko so Italijani južno od Lampeduse odkrili precej migrantov, niso slovenski mornarji v svojih sektorjih odkrili nobenih. Pečar kljub temu misijo ocenjuje kot uspešno.
V slovenski mornarici so ponosni na opravljeno delo, saj so dokazali, da zmorejo opravljati tudi tako zahtevne naloge. "Čeprav smo majhni, lahko naredimo to, kar naredijo veliki, ali pa še boljše," je poudaril Pečar, ki je prepričan, da sodelovanje v tej operaciji povečuje ugled slovenske mornarice tako v regiji kot širše.
Mare nostrum po smrti skoraj 400 ljudi v dveh brodolomih
Italija je operacijo Mare nostrum sprožila 14. oktobra lani, da bi preprečila še več žrtev med begunci, potem ko je v tednu dni v dveh smrtonosnih brodolomih ladij umrlo skoraj 400 ljudi. Italijanska mornarica je od začetka operacije rešila že več kot 7.600 migrantov. Slovenski kontingent šteje 39 pripadnikov, poleg posadke ladje so tukaj še pripadnika vojaške policije ter pripadniki medicinske oskrbe in nacionalnega podpornega elementa, ki skrbijo za logistično podporo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje