Novela določa upravičence do nadomestila in postopek določanja nadomestila zaradi otežene redne rabe zemljišča, ki nastane pri izvajanju nalog nadzora državne meje in preprečevanja nedovoljenega prehajanja državne meje.
Postopke bodo vodile upravne enote, pritožbeni organ bo ministrstvo. Lastniki in posestniki bodo do nadomestil upravičeni, če se na njihovem zemljišču postavi, namesti, uporablja, vzdržuje ali shranjuje varovalna ograja ali druga tehnična ovira, in sicer če to otežuje redno rabo zemljišča.
Postopek mora začeti upravičenec
Do nadomestila je načeloma upravičen lastnik oziroma posestnik zemljišča, ki mora za uveljavitev pravice sam začeti postopek na pristojni upravni enoti. Nadomestilo se bo odmerilo za preteklo koledarsko leto, in sicer za obdobje, ko je bila onemogočena redna raba zemljišča, so pojasnili na notranjem ministrstvu.
Upravičenci lahko nadomestilo za leti 2015 in 2016 zahtevajo do 30. junija letos, za koledarsko leto 2017 pa ga bo mogoče zahtevati do 31. marca 2018.
Kakšna bo višina nadomestil, še ni znano, saj mora vlada še določiti metodologijo za določitev višine nadomestila. Zakon sicer določa, da se pri določitvi višine nadomestil upoštevajo obseg posega na zemljišču, boniteta zemljišča in vrsta dejanske rabe. Kot so sporočili z ministrstva, je predlog uredbe, s katero bodo določili metodologijo, trenutno v medresorskem usklajevanju.
Novela zakona o nadzoru državne meje sicer tudi jasneje ureja tehnična sredstva za fotografiranje, avdiovideo snemanje, sredstva za identifikacijo oseb, vozil in predmetov, upoštevane so tudi nove tehnologije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje