Legionela se je pojavila v vodovu na onkološkem inštitutu. Foto: RTV SLO
Legionela se je pojavila v vodovu na onkološkem inštitutu. Foto: RTV SLO
Zvonimir Rudolf
Generalni direktor onkološkega inštituta Zvonimir Rudolf je zagotovil, da se z bakterijo ni okužil noben bolnik. Foto: RTV SLO
Klorni šok na onkološkem inštitutu

Po trditvah generalnega direktorja onkološkega inštituta Zvonimirja Rudolfa je klorni šok tehnično uspel, čakajo pa še na izsledke analize vode. Končna ocena uspešnosti bo znana šele čez sedem do deset dni.

Zaradi izvajanja šoka so z oddelka H preselili 20 bolnikov, oddelek pa je bil tudi zaprt za obiskovalce. V nedeljo popoldne se bodo bolniki vrnili na oddelek.

Za legionelo kriv zastoj pri razpisih
Na inštitutu so preverili tudi klimatski sistem, bakterije pa v njem niso našli. Na onkologiji so z njo že imeli težave lani spomladi, vendar so jo uspešno odpravili s toplotnimi šoki. Tokrat so legionelo odkrili pri rednem pregledu, na inštitutu pa zagotavljajo, da se z njo ni okužil noben bolnik. V ponedeljek bo delo na onkološkem inštitutu potekalo normalno.

Prav tako pričakujejo, da bodo s to bakterijo še imeli opravka v prihodnje, saj se pogosto pojavlja v stavbah, ki niso v stalni uporabi. Sem pa sodi tudi nova stavba onkološkega inštituta, ki še vedno ni opremljena. V stari stavbi po besedah generalnega direktorja te bakterije ni, je le v novogradnji. Rudolf je upal, da se bodo lahko osebje in bolniki v novo stavbo selili že do poletja, zdaj pa upa, da se bo to zgodilo še v tem letu.

Bakterijo uniči vroča voda
Bakterija, ki se pojavlja v vodi in povzroča pljučnico, ogroža zdravje zlasti manj odpornih, zato je za bolnike z rakavimi obolenji še toliko nevarnejša. Legionela je v naravi v stoječih in tekočih vodah, lahko pa se naseli tudi v kanalizacijske in toplovodne sisteme. Najbolje prenaša temperaturo od 0 do 63 stopinj Celzija. Idealni pogoji za njen razvoj so med 35 in 46 stopinjami, uničijo pa jo lahko s toplotnim šokom. Legionela namreč v vodi, ki ima 66 stopinj, umre v dveh minutah.

Okužba z legionelo lahko nastane s pitjem okužene vode pa tudi z vdihavanjem aerosolov, prvi znaki bolezni - glavobol, vročina, suh kašelj - pa se pokažejo po dveh tednih. K sreči se bolezen ne prenaša z bolnika na zdravega človeka.

Po podatkih Inštituta za varovanje zdravja je bilo leta 2005 v Sloveniji prijavljenih 22 bolnikov z boleznijo legionele, večina je zbolela od sredine julija do prve polovice septembra, nobeden izmed njih ni umrl.

Klorni šok na onkološkem inštitutu