"Mednarodno srečanje Blejski strateški forum med letošnjimi gosti navaja Cipi Livni, nekdanjo podpredsednico izraelske vlade, zunanjo ministrico in članico izraelskega vojnega kabineta. V času svoje politične kariere je bila soodgovorna za izraelsko vojno operacijo Cast Lead, ki je v letih 2008 in 2009 vzela več kot 1100 palestinskih življenj in iz domov izgnala več kot 100.000 prebivalcev Gaze. Zaradi omenjene vloge je bil nad njo izdan tudi priporni nalog v Veliki Britaniji. Genocid v Gazi tudi danes javno podpira. Oktobra lani je izjavila, da Izrael ni odgovoren za civiliste, ki jih izraelska vojska ubije na območjih, s katerih je zahtevala, da se odstranijo," so zapisali v sporočilu za javnost v Levici.
V Levici se pridružujejo opozorilom civilne družbe in pobudi, da gostitelj prekliče vabilo ter poskrbi, da predstavniki izraelske oblasti na forumu ne sodelujejo v nikakršni vlogi.
Slediti mora odločnejša politika bojkota države Izrael
"Na našo pobudo je Republika Slovenija pred meseci že priznala Palestino kot samostojno in suvereno državo. Temu pomembnemu diplomatskemu koraku pa morajo nujno slediti odločnejša politika bojkota na diplomatski, politični, kulturni in gospodarski ravni ter dezinvesticije in sankcije proti državi Izrael," so še zapisali. Zapiranje vrat blejskega foruma za predstavnice in predstavnike okupacijskih izraelskih oblasti tako po njihovem mnenju predstavlja pomemben korak v tej smeri.
"Če se bo Livni vendarle udeležila foruma, ga bomo članice in člani Levice v celoti bojkotirali in enako pozivamo tudi druge udeležence dogodka. Če je Blejski strateški forum ponos slovenske diplomacije in osrednje prizorišče zunanjepolitičnega dogajanja, na njem nimajo kaj početi izvajalci množičnih kršitev mednarodnega prava in zločinov proti človeštvu," so sklenili.
Fajon: BSF je soočenje različnih pogledov
"Ni preprosta odločitev, ampak če želi forum kot široka platforma združiti različne poglede, različna mnenja in se pogovarjati resno, potem mora imeti za mizo verjetno ne samo enako mislečih," se je odzvala zunanja ministrica Tanja Fajon in poudarila, da je soočenje različnih pogledov namen Blejskega strateškega foruma (BSF).
Fajon je ob tem zagotovila, da stališča Slovenije do vojne v Gazi ostaja "absolutno nespremenjeno". Poudarila je, da je Ljubljana "izjemno dejavna pri vseh procesih" za končanje vojne v Gazi in da bi jo žalostilo, če bi kdo BSF bojkotiral.
Poziv k uvedbi kazenskega postopka proti Cipi Livni
Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja (PIC) je skupaj z več drugimi organizacijami državno tožilstvo in policijo pozval k uvedbi kazenskega postopka proti Cipi Livni zaradi vojnih hudodelstev.
Opozorili so na njeno vlogo v izraelski vojaški operaciji v Gazi konec leta 2008 in v začetku leta 2009. "Ukrepanje slovenskih organov pregona je nujno, da se prepreči nekaznovanost za najhujša mednarodna hudodelstva, ki se še vedno izvajajo zoper palestinsko prebivalstvo," so sporočili iz PIC-a.
Poleg centra so pod pozivom podpisani še Gibanje za pravice Palestincev, Mirovni inštitut, Solidarnosti odbor za svobodno Palestino, Zavod za kulturno raznolikost Open, Iniciativa Mestni zbor ter Zavod za podporo civilnodružbenih iniciativ in multikulturno sodelovanje Pekarna Magdalenske mreže.
Koalicija te točke ni odpirala
Livni naj bi sicer na forumu, ki bo potekal 2. in 3. septembra, sodelovala na panelu o Gazi, kjer bo med drugim govorila tudi zunanja ministrica Tanja Fajon.
Podpredsednik vlade Matej Arčon je na novinarski konferenci po današnji seji vlade dejal, da na sestanku koalicije pred sejo vlade te točke niso odpirali. Organizacija foruma je stvar zunanjepolitičnega ministrstva, je dodal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje