Število mladih v Sloveniji zelo hitro upada - v zadnjih letih se je zmanjšalo kar za 11 odstotkov. Foto: BoBo
Število mladih v Sloveniji zelo hitro upada - v zadnjih letih se je zmanjšalo kar za 11 odstotkov. Foto: BoBo

Problem predstavlja tisto, kar nam daje občutek varnosti - in to je, da bomo po starših, starih starših in tetah, ki so brez otrok, podedovali stanovanje, hiše ...

Vito Rožej, Zares

Odbor za kulturo, šolstvo, šport in mladino je na redni seji obravnaval končno poročilo o rezultatih nacionalne raziskave - Mladina 2010, ki sta jo po naročilu Urada za mladino opravila Filozofska fakulteta Univerze v Mariboru ter Interstat.

Predsednica odbora Majda Potrata (SD) je predlagala odboru, da sprejme 4 sklepe, drugi na primer predlaga vladi, da pri pripravi normativnih aktov s področja izobraževalne, socialne, zaposlovalne in stanovanjske politike posebej preuči in smiselno upošteva končno poročilo raziskave in stališča, mnenja in pobude v okviru razprave, ki jo je opravil odbor. Tretji predlaga vladi, da v okviru prioritet do konca mandata posebno pozornost nameni oblikovanju politik za mlade, zadnji četrti pa, da odbor podpira ukrepe vlade, da krepi aktivnejšo vlogo mladih v družbi. Vsi sklepi so bili na odboru soglasno sprejeti.

"Raziskava o mladini je nekaj, kar je Slovenija rabila," je uvodoma dejal minister za šolstvo Igor Lukšič. Rezultati pa bodo po njegovem mnenju lahko služili vladi, da bo pripravila čim boljši program za mladino, hkrati so bili s tematiko seznanjeni tudi ministri in povabljeni, da sodelujejo. Raziskava je pomembna, ker vsebuje podatke, o katerih se je vedelo, vendar ni bilo potrjeno. "Podatki prinašajo na enem mestu ugotovitve, ki omogočajo organizirano razpravo, kaj naprej," poudarja.

Problemi: zaposlovanje, osamosvojitev, izobraževanje ...
Marina Tavčar Krajnc
s Filozofske fakultete v Mariboru je poslancem in številnim gostom predstavila rezultate raziskave - med drugim je izpostavila tudi problem zaposlovanja žensk, ki je še večji kot problem zaposlovanja moških, ter dolžino študija. Tavčar Krajnčeva se je še dotaknila problema zaposlovanja, ki je tesno povezan s politiko kreditiranja in posledično nezmožnostjo odselitve "na svoje".

Kot najbolj problematično tudi minister Lukšič vidi padanje deleža mladih, problem prvega zaposlovanja in osamosvojitev oziroma odselitev od staršev. Poudaril pa je, da se manjša odstotek kadilcev, prav tako se je povečalo število mladih, ki se ukvarjajo s športom, kar je tudi zasluga infrastrukture, ki je bila zgrajena in urejena v zadnjem obdobju.

Raziskava kaže, da se število mladih manjša
Predlog za uvrstitev točke na dnevni red je podal SD-jev poslanec Dejan Levanič s pojasnilom, da se člani odbora seznanijo z izsledki raziskave ter se upoštevajo pri sprejemu nacionalnega programa za mladino, ki ga nalaga zakon o javnem interesu v mladinskem sektorju, sprejet v letu 2010. Levanič je tudi na seji odbora poudaril, da bi na razpravi morali sodelovati ministri štirih ministrstev, ki se najbolj dotikajo tematike, in sicer ministrstva za delo, šolstvo, visoko šolstvo in okolje.

Avtorji raziskave ugotavljajo, da se je v zadnjih desetih letih število mladih zmanjšalo za 11 odstotkov, negativni trend pa se bo v naslednjem obdobju praktično podvojil. Deloma gre razloge iskati v spremembi življenjskega sloga, deloma pa tudi med drugimi dejavniki - kot so bivanjski pogoji in negotova poklicna prihodnost. Ena izmed najodmevnejših ugotovitev, ki izhaja iz raziskovalnega poročila, je politična nedejavnost mladih.

Problem predstavlja tisto, kar nam daje občutek varnosti - in to je, da bomo po starših, starih starših in tetah, ki so brez otrok, podedovali stanovanje, hiše ...

Vito Rožej, Zares