Minister Maljevac je poudaril, da premiki na trgu ne smejo vplivati na univerzalno dostopnost do socialnega varstva. Foto: UKOM/Žan Kolman
Minister Maljevac je poudaril, da premiki na trgu ne smejo vplivati na univerzalno dostopnost do socialnega varstva. Foto: UKOM/Žan Kolman

Potencialni 15-odsotni dvig oskrbnin zaradi dviga plač je ministrstvo za solidarno prihodnost preprečilo že z nedavno novelacijo zakona o dolgotrajni oskrbi, sredstva za dvig plač v domovih za starejše pa zagotovilo v proračunu. "Ob jasnem razumevanju izzivov, s katerimi se srečujejo socialnovarstvene ustanove zaradi vztrajnih dvigov obratovalnih in življenjskih stroškov, moramo na prvo mesto vendarle postaviti ljudi – stanovalke in stanovalce ter njihove svojce," je ob tem sporočil minister Simon Maljevac.

Kot je dodal, se bodo oskrbnine letos uskladile le v višini zakonsko predvidenega absolutnega minimuma, in sicer za 0,7 odstotka. "Premiki na trgu ne smejo vplivati na univerzalno dostopnost do socialnega varstva. Dolgotrajna oskrba je za vse, ne le za tiste z globljo denarnico," je še dodal Maljevac. "Če bi brez premisleka sledili trgu in inflaciji, ki jo narekuje, bi morali domove podražiti za 14 odstotkov, a tega ne bom dovolil," je še dodal minister Maljevac.

Razlika 41 milijonov evrov, ki bi ob inflaciji in rasti življenjskih stroškov "neposredno udarila po denarnicah stanovalk in stanovalcev" in ki bo hkrati omogočila nemoteno izvajanje storitev institucionalnega varstva za vse, bo zagotovljena iz državnega proračuna, so sporočili z ministrstva.

Redna letna uskladitev je sicer postopek, ki cene storitev in nastanitev v socialnovarstvenih ustanovah redno usklajuje z inflacijo in rastjo življenjskih stroškov. Domovi starejših pri tem izračunajo in predlagajo dvig, ministrstvo za solidarno prihodnost pa nastopi kot regulatorni organ, so pojasnili na ministrstvu.

Uskladitev oskrbnin v DSO-jih bo višja le za 0,7 odstotka