Matevž Frangež. Foto: Radio Prvi
Matevž Frangež. Foto: Radio Prvi

V času revolucije v raziskovanju vesolja je Slovenija postala polnopravna članica Evropske vesoljske agencije. "Prav majhna na Zemlji ima močno in trdno ambicijo, da postane velika v vesolju," je za oddajo Ob osmih dejal državni sekretar v gospodarskem ministrstvu Matevž Frangež ob vrhu Slovenije in Evropske vesoljske agencije v Rimskih Toplicah in pred drevišnjo slovesnostjo ob polnopravnem vstopu v agencijo v Vitanju.

Kot pojasnjuje Frangež, so izzivi v vesolju gonilo inovacij in gospodarskega razvoja vse bolj tudi pri nas. "Cela vrsta danes povsem vsakodnevnih rešitev, kot je internet, zaslon na dotik, satelitska navigacija ... vse to so neposredni produkti dejavnosti v vesolju. Mi smo še posebej sredi prejšnjega desetletja pokazali, da imamo prebojna podjetja, ki so se odlikovala z res zanimivimi visokotehnološkimi rešitvami v različnih segmentih vesoljskih tehnologij, od razvoja satelitov in vesoljskih komponent, mikroelektronike, telekomunikacij pa vse do zanimivih softverskih rešitev, denimo uporabe podatkov o opazovanju Zemlje, in ne nazadnje razvoja medicinskih aplikacij."

Sicer pa je Evropska vesoljska agencija v negotovi geopolitični prihodnosti pomembna tudi z vidika avtonomije. "Danes smo očitno na pragu nove vesoljske tekme, ko v vesoljski sektor vstopa ne le cela vrsta novih sil, naj omenim Kitajsko in Indijo, temveč se vesolje odpira tudi zasebnim igralcem. Primer je Elon Musk s podjetjem SpaceX, rojeva se tako imenovani "New Space Economy". Z vsem tem se kaže vedno večji pomen vesolja, kar je povezano tudi z velikimi podvigi, kot sta vnovičen človeški pristanek na Luni in osvojitev Marsa." Evropska vesoljska agencija in Slovenija sta pri tem zavezani miroljubni uporabi vesolja. "Zagovarjata torej okrepljeno mednarodno sodelovanje pri iskanju rešitev, seveda pa tudi Evropa želi svoj avtonomni dostop in samostojno vesoljsko politiko tudi zato, da bomo lahko rešitve iz svojih vesoljskih ambicij prelivali v povečano konkurenčnost in preobrazbo evropskega gospodarstva."

Sorodna novica Novinarska konferenca ob začetku polnopravnega članstva Slovenije v Evropski vesoljski agenciji

Slovenska podjetja že prepoznana kot veliki inovatorji

Med prebojnimi slovenskimi podjetji na tem področju je denimo Duol z razvojem kupol za življenje na Marsu in z oddajniki za neovirano komunikacijo z vesoljem, pa Skylab. "Gre za primer podjetja, ki je od nič do z 80 zaposlenimi izrazito visokotehnoloških, visoko kvalificiranih profilov zraslo skozi program Evropske vesoljske agencije. Z doslej dvema od treh slovenskih satelitov (na izstrelitev tretjega še čakamo) je pokazalo, da znamo Slovenci razviti in izdelati izjemno robustno mikroelektroniko. Skylab zdaj prehaja v naslednjo fazo razvoja. Na satelite bo vgrajeval superračunalniško moč in s tem umetno inteligenco." Sateliti so tudi laboratoriji za razvoj drugih rešitev. "Ena od takih je prav tako Esin projekt Sara. Gre za razvoj avtonomnega robotskega pajka za raziskovanje Luninega površja, ki integrira celo vrsto slovenskih kompetenc. Recimo ena od pajkovih nog je sestavljena iz več elektromotorjev, in pri tem sodelujejo s podjetjem Domel."

Frangež poudarja, da moramo v negotovih časih tektonskih premikov na številnih področjih, od geopolitičnih do kulturnih, vesolje videti kot priložnost, da preobrazimo slovensko gospodarstvo. "Ta čas bo odločal o novih zmagovalcih in poražencih, jaz pa mislim, da s tarnanjem, z malodušjem te preobrazbe ne bomo uresničili. Te velike podvige, ki zaslužijo ustvarjalna prizadevanja najboljših vseh generacij v naši družbi, je mogoče uresničiti samo z veliko optimizma in poguma."

Celotnemu pogovoru lahko prisluhnete v podkastu Ob osmih.

Matevž Frangež: V Eso vstopamo na pragu nove vesoljske tekme