Razlog za ustavitev razpisa je dejstvo, da je imel UKC Maribor zagotovljena manj kot dva milijona evrov sredstev od potrebnih 30 do 40 milijonov, poleg tega pa niso pripravili niti naložbenega programa, ki je zakonsko nujen za takšen razpis.
Iskanje številnih ponudnikov v enem razpisu
V Mariboru so na enem razpisu iskali arhitekta, projektanta, gradbenika, električarja, strojnika ter ponudnika, monterja in vzdrževalca zahtevne medicinske opreme, kar je praktično nezdružljivo. Na ministrstvu takšno iskanje ocenjujejo kot nerazumljivo in nesprejemljivo, je povedal minister za zdravje Borut Miklavčič.
Minister je tako prepričan, da bi bile zlasti finančne posledice tako načrtovanega projekta neobvladljive in težko preverljive. Ministrstvo pa bi bilo odgovorno, ko bi se zapletalo z vedno novimi aneksi in finančnimi zahtevami, zato si kaj takšnega ne morejo dovoliti, je še dejal.
Projekt vključen v letošnji rebalans proračuna
Projekt ministrstvo še vedno podpira, a v tem trenutku razpisa za onkologijo in radioterapijo ni mogoče racionalno izpeljati. Kljub temu so mariborskemu UKC-ju predlagali, da v ustrezne zakonske okvire postavljen projekt peljejo naprej, piše časopis Delo.
V zadnjih nekaj tednih sta pravna in investicijska služba na ministrstvu pospešeno iskali možnosti za čim bolj modro in uresničljivo izvedbo projekta, ki ga je odobrila nekdanja ministrica za zdravje Zofija Mazej Kukovič. Projekt bo tako med prednostnimi nalogami ministrstva in bo upoštevan v rebalansu proračuna za letošnje leto, ter tudi v programih za prihodnje leto, a se bodo spremenili postopki. V ponovljenem razpisu bo tako poskrbljeno za ločene razpise.
V 54 dneh tudi geološka raziskava in ocena vpliva delovanja železnice na medicinske aparate
V prvem razpisu je namreč naročnik zahteval, da ponudniki pripravijo zelo zahtevno ponudbo v 54 dneh, vsebovala pa naj bi tudi geološko raziskavo tal in strokovno oceno vpliva bližnje železnice na delovanje opreme v onkološkem centru. Ponudniki bi morali izdelati projekt za gradnjo objekta z vsemi gradbeno-obtniškimi deli, vključevati pa bi moral tudi vsa potrebna dovoljenja, nabavo medicinske opreme, ponudba pa bi morala biti izdelana "na ključ".
Številni zainteresirani ponudniki so tako zatrjevali, da je bil razpis pisan na kožo konkretnim podjetjem. Direktor UKC-ja Maribor Gregor Pivec je trditve, da je bil postopek vodenja javnega naročila neustrezen, zavrnil in dejal, da za spremembo razpisnih pogojev ni potrebe. Pivec je dejal, da tako menijo tudi ponudniki, saj nobeden od njih v zakonsko dovoljenem roku ni spodbijal vsebine razpisne dokumentacije. Delo po drugi strani piše, da naj bi to storili vsaj trije od osmih ponudnikov, ki so se prijavili na razpis.
A. M.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje