Koordinator Levice Luka Mesec se znova poteguje za ta položaj. Foto: Twitter Levica
Koordinator Levice Luka Mesec se znova poteguje za ta položaj. Foto: Twitter Levica

Koordinator Levice Luka Mesec je na kongresu stranke v Sežani v nagovoru dejal, da je Levica edina stranka prihodnosti v Sloveniji, ker si ne dela iluzij, da bo po odhodu vlade Janeza Janše konec težav, ki jo splet kriz presega.

Povampirila se je tudi desnica, ki ji ni več nerodno obujati duhov fašizma, za katere smo mislili, da so bili leta 1945 v Evropi dokončno pokopani.

Mesec o povampirjeni desnici

V Levici bodo storili vse, da bo prihodnost svobodna, demokratična in ekološka. "Kapitalizem se je zapletel v spiralo kriz in zgodovina je odprta. Da, živimo v zanimivih časih, a živimo in delujemo brez strahu. Zavedamo se, da se zoperstavljamo silam, ki so trenutno močnejše od nas in ki nas zaradi lastnih koristi vlečejo v mračno prihodnost," je v nagovoru na kongresu, ki je zaradi epidemioloških omejitev deloma potekal prek spletnih kanalov Levice, dejal Mesec. V zadnjem desetletju se je po njegovih navedbah pojavila morda trenutno največja težava: "Povampirila se je tudi desnica, ki ji ni več nerodno obujati duhov fašizma, za katere smo mislili, da so bili leta 1945 v Evropi dokončno pokopani."

Ne le Slovenija pod Janševo vlado, ki je po mnenju Mesca trenutno največja težava v državi, pač pa se ves svet spopada s krizo demokracije, rastejo nedemokratični režimi ali pa uspevajo politiki s takimi ambicijami. Namesto da bi zrli v prihodnost in se pogovarjali o tem, kako rešiti splet kriz, v katerega se je zapletel naš svet, nam po besedah Mesca vladajo ljudje, ki tem težavam prilivajo olja na ogenj.

Mesec: Osamosvojiti se moramo od samooklicanih osamosvojiteljev

Po njegovem mnenju v Sloveniji "vladajo isti ljudje, ki so v razpadu Jugoslavije in novi slovenski državi videli predvsem možnost za lastno okoriščanje". "Tako kot so v 90. okradli družbeno lastnino, bi danes oplenili tisto, kar je skupnega še ostalo – državo, vodo, zdravstvo ..." je dejal. Zato je po njegovem mnenju prvi korak k prihodnosti to, "da se osamosvojimo od tistih samooklicanih osamosvojiteljev, ki nas kar ne nehajo osamosvajati".

A obenem poudarja, da je treba obuditi razpravo o prihodnosti. Ker se je treba vprašati ne le to, kako doseči čimprejšnje predčasne volitve, ampak tudi to, kaj potem. Po njegovem mnenju je Levica edina stranka prihodnosti v Sloveniji, ker si ne delajo iluzij, "da bo po padcu Janševe vlade nenadoma vse v redu in bo prišlo normalno stanje, kot temu rečejo v politični sredini". "Ne bo, ker splet kriz, ki ga opisujemo, bistveno presega to vlado," je opozoril.

Tema današnjega kongresa je zato po besedah Mesca vprašanje, kako v agendo pripeljati teme, ki so iz nje izpadle, na primer podnebna in okoljska kriza, prihodnost dela, neenakost in delitev bogastva, prihodnost demokracije in človekovih pravic, tehnologije.

V Levici so odločeni, da bodo storili vse za to, da bo prihodnost svobodna, demokratična in ekološka. Foto: Twitter Levica
V Levici so odločeni, da bodo storili vse za to, da bo prihodnost svobodna, demokratična in ekološka. Foto: Twitter Levica

Za svobodno in demokratično prihodnost

V Levici so odločeni, da bodo storili vse za to, da bo prihodnost svobodna, demokratična in ekološka, je napovedal. Po njegovem prepričanju je najprej treba opustiti iluzije, da lahko vse ostane isto, pač pa bodo morali marsikaj radikalno spremeniti. Dodal pa je, da je politika gradnja skupnosti, koalicij. Današnji kongres je po njegovem mnenju pokazal, da Levica uživa veliko zaupanje intelektualcev, borcev za človekove in delavske pravice, okoljskih gibanj, napredno razmišljujočih ljudi. Po njegovem mnenju so gibanje, pripravljeno graditi koalicije in sklepati smiselne kompromise.

Prepričan je, da je treba vrniti upanje v politiko, ki da povsod po svetu v 21. stoletju postaja brezzobi tiger. Meni tudi, da je treba razširiti polje demokracije, kar ne smejo biti le volitve vsaka štiri leta.

Mesec je še poudaril, da Levica ni stranka proti gospodarstvu, kar jim podtikajo njihovi nasprotniki. Trdi, da so za vse, ki ustvarjajo, so pa proti rentnikom, tistim, ki živijo od dela drugih. Prav tako je treba po njegovih besedah ustvariti prostor za mlade in nasloviti neenakost v vseh njenih pogledih. Levica je po besedah Mesca tudi stranka, ki se v popolnosti zaveda razsežnosti okoljske in podnebne krize. Pripravili so podnebni zakon, ki ga nameravajo uskladiti z drugimi strankami in relevantnimi deležniki.

Veliko intelektualno zaledje in ekonomska demokracija

Mesec je sicer v izjavi novinarjem ob robu kongresa ocenil, da nobena druga stranka v Sloveniji nima takega zaledja intelektualcev, okoljskih gibanj in borcev za človekove pravice. Udeležence današnjega kongresa so namreč med drugim nagovorili filozofa Slavoj Žižek in Mladen Dolar ter nekateri sindikalisti, med njimi glavni tajnik sindikata Sviz Branimir Štrukelj, Goran Lukić iz Delavske svetovalnice in Tea Jarc iz sindikata Mladi plus.

"Pokazali smo, da smo pripravljeni na prevzem odgovornosti," je dejal Mesec in spomnil na programsko konferenco na kongresu. To je po njegovih besedah eden od najbolj živih delov stranke. Kot je povedal v kongresnem nagovoru, so v Levici pripravili podnebni zakon, načenjajo pa tudi temo zadružništva in ekonomske demokracije. Pripravili so zakon, ki bo zaposlenim v malih in srednjih podjetjih po odhodu lastnikov podjetij v pokoj, če ti nimajo naslednika, omogočal ustanovitev zadruge. Obenem bi dali lastnikom davčno spodbudo, da bi tem zaposlenim prodali podjetje. V Levici menijo, da bodo tako gradili domače lastništvo, je v izjavi povedal Mesec.

Glede na predkongresno resolucijo SDS-a, ki je odmevala pred nekaj dnevi in v kateri SDS svari pred ekstremisti in Levico, pa je Mesec danes znova zatrdil, da so v Levici prvi branik demokracije v Sloveniji. Kot je dejal, se upirajo kršitvam ustavnega reda in želijo prostor izbire demokratičnih možnosti širiti. Medtem pa je po njegovih navedbah arhiv kršitev protiustavnega delovanja Janeza Janše preveč zajeten, da bi ga zdaj načenjal.

Medtem ko so se vse druge stranke sprijaznile, da je naša država talka kapitala, mi iščemo načine, kako moč vrniti ljudem.

Violeta Tomić o državi in kapitalu

Violeta Tomić: Smo na najnižji stopnji od osamosvojitve

Namestnica koordinatorja Levice in poslanka Violeta Tomić pa je v nagovoru izrazila prepričanje, da je Slovenija na najnižji stopnji od osamosvojitve. "Ampak pravijo, da je noč najtemnejša pred zoro. Ampak za to zoro se bo treba boriti in premagati to zlo, ki skozi krizo kapitalizma pod krinko epidemije prerašča v nacifašizem."

Tudi ona meni, da je Levica stranka prihodnosti. "Medtem ko so se vse druge stranke sprijaznile, da je naša država talka kapitala, mi iščemo načine, kako moč vrniti ljudem." Levica po njenih besedah vse od vstopa v DZ ves čas dokazuje, da je "nemogoče mogoče". Med uspehi stranke je med drugim navedla dvig minimalne plače ter povišanje minimalne socialne pomoči in minimalne pokojnine.

Levica je pripravljena voditi vlado

"Tema, ki prekriva Slovenijo, ne bo trajala večno. Jutranja zarja bo razkrila vso škodo, ki jo povzroča besnenje skrajne desnice, še bolj pa zamujene priložnosti," pa je dejal koordinator programske konference Levice Sašo Slaček Brlek. Poudaril je, da je Levica po naslednjih volitvah ne le pripravljena sodelovati v vladi, ampak jo tudi voditi. "Če ne mi, kdo pa?" je vprašal. Zato morajo biti po njegovih besedah v stranki pripravljeni, pri čemer je izpostavil vsebino, ki jo stranka zagovarja. Med drugim je to novi ekološki program, saj je Levica na tem področju ena najdejavnejših strank, je dodal.

Tudi koordinator programske okoljske skupine Luka Omladič je kot enega temeljnih projektov stranke v prihodnjem mandatu izpostavil podnebni zakon, ki ga bodo pripravili. S predlogom so po njegovih besedah že precej daleč, temelji pa na osnutku, ki so ga pripravili najboljši strokovnjaki na področju podnebne politike v Sloveniji. Predlog bo cilje razogljičenja določil kot pravno zavezujočo normo, predvideva pa tudi ustanovitev neodvisnega sveta za podnebno krizo, ki pa ne bo "še en brezzobi posvetovalni organ".

Stranka Levica na svoj četrti kongres odhaja kot opozicijska stranka z osmimi poslankami in poslanci. Foto: BoBo
Stranka Levica na svoj četrti kongres odhaja kot opozicijska stranka z osmimi poslankami in poslanci. Foto: BoBo

Levica – zelena prihodnost

Vodilno temo kongresa so poimenovali Levica, zelena prihodnost, spregovorili pa so o prihodnosti dela, okolja in demokracije. Glede na programe obstoječih in pojav novih zelenih strank je Mesec v izjavi ob robu kongresa dejal, da bo šele delovanje strank pokazalo, kdo je in kdo bo zelen.

Zaradi epidemioloških omejitev je kongres deloma potekal prek spletnih kanalov Levice, deloma pa v Kosovelovem domu v Sežani.

Kongresni nagovor je imel koordinator stranke Mesec, udeležence kongresa pa so nagovorili še namestnica koordinatorja Violeta Tomić, koordinator programske konference Sašo Slaček Brlek in koordinator okoljske programske skupine Luka Omladič.

Na kongresu bodo poskušali odpreti teme, ki se jih trenutno v političnem prostoru ne da, je v torkovi izjavi napovedal Mesec. V političnem prostoru se namreč po njegovih besedah žal ukvarjajo samo še z reševanjem krize, ki jo je povzročila aktualna vlada. Naštel je krizo demokracije, "obešenega" parlamenta, medijev in institucij.

Mesec znova kandidira

Danes so začeli volitve neposredno voljenega 25-članskega sveta stranke ter članov in članic strankinih komisij in odborov. Volitve bodo potekale na daljavo in bodo potrjene v sedmih dneh z možnostjo podaljšanja za dodatnih sedem dni, če kvorum ne bi bil izpolnjen. Izide volitev bo na podlagi poročila volilne komisije razglasil svet stranke, so pojasnili v Levici. Svet stranke bo nato izvolil izvršni odbor ter koordinatorja in namestnika koordinatorja stranke. Na mesto koordinatorja stranke znova kandidira Luka Mesec.

Kongres: Levica je pripravljena voditi vlado