Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je na novinarski konferenci spregovoril o družinski zakonodaji, ukrepih zoper draginjo, dolgotrajni oskrbi, inšpektoratu za delo in drugih aktualnih temah. Foto: MDDSZ
Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je na novinarski konferenci spregovoril o družinski zakonodaji, ukrepih zoper draginjo, dolgotrajni oskrbi, inšpektoratu za delo in drugih aktualnih temah. Foto: MDDSZ

Vlada v okviru ukrepov za spoprijemanje s trenutno draginjo med drugim načrtuje tudi pomoč socialno ogroženim prebivalcem. Kot je na novinarski konferenci v Ljubljani dejal minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec, je okvirno zasnovo teh ukrepov v torek potrdila delovna skupina za draginjo, vlada bo ukrep potrdila v četrtek, ko bo po seji vlade tudi predstavil podrobnosti.

"Naslovili bomo predvsem ogrožene skupine ljudi, kot jih določa trenutna zakonodaja – torej gospodinjstva pod določeno ravnjo dohodka in upokojence pod pragom tveganja revščine. Socialno ogroženi, invalidi, upokojenci bodo prvi na vrsti," je okvirno o ukrepu povedal Mesec. Izplačila bodo predvidoma izvedena jeseni.

Sorodna novica Golob po posvetu: Izenačitev vseh odjemalcev energije in plina ter znižanje DDV-ja za energente

Pri tem ne bodo, kot je poudaril Mesec, "metali okrog po 150 evrov", ampak bodo izplačila ciljana, in sicer so predlagali instrumente, s katerimi bi nadomestili razliko med pragom tveganja revščine in dohodki posameznika oz. gospodinjstva. Šlo bo za enkratna izplačila. Za ta "prvi krog" izplačil, kot se je izrazil Mesec, bodo namenili okoli 90 milijonov evrov. Mesec je povedal še, da ne izključujejo pomoči tudi delovno aktivnim, a se o tem, kakšen bi bil najprimernejši pristop, še pogovarjajo.

Na novinarski konferenci je zagotovil tudi, da ob energetski draginji ne bodo pozabili na domove starejših občanov. Elektrika bo regulirana ne samo za gospodinjstva, ampak tudi za male poslovne odjemalce, kamor spadajo tudi domovi starejših občanov. Tisti, ki se ogrevajo na plin, pa bodo zajeti v ukrep regulacije plina, kjer bodo zaščitili tri vrste odjemalcev: gospodinjske odjemalce, male poslovne odjemalce in zaščitene odjemalce, med katere spadajo tudi domovi.

Zaradi višjih oskrbnin povišanje sredstev za DSO-je

Sicer pa danes pristojni parlamentarni odbor obravnava novelo zakona o dolgotrajni oskrbi, s katero želijo po njegovih besedah za leto dni zamakniti uveljavitev obstoječega zakona, ki je, kot je pojasnil, neizvršljiv. Kot še en razlog pa je navedel, da morajo zagotoviti dodatnih 30 milijonov evrov to jesen, da ne bodo oskrbnine v domovih za starejše poskočile za več kot 20 odstotkov, ker bi to breme padlo na oskrbovance. "To smo se na vladi dogovorili in to bomo danes zaprli," je poudaril.

Obenem po njegovih besedah potekajo tudi priprave domov za starejše glede covida-19 za jesen. Danes se bodo sestali predstavniki ministrstva in Nacionalnega inštituta za javno zdravje, da se pogovorijo o ukrepih. Kot je napovedal minister, bodo del naložb prioritetno usmerili v to, da bodo domovi dobili ustrezne prezračevalne naprave. Kot je zagotovil, bodo storili vse, da poskrbijo za maksimalno zaščito oskrbovancev domov pred novim valom okužb.

Glede afere Marinblu je napovedal, da bodo podobne primere skušali preprečevati z delom mešanih inšpekcijskih ekip.