Kot je dejala črnomaljska županja Mojca Čemas Stjepanovič, gre za tradicionalno srečanje borcev belokranjskih občin, s katerim so letos počastili tudi 70-obletnico ustanovitve Tomšičeve, Gubčeve, Cankarjeve in Notranjske brigade oziroma prvih slovenskih partizanskih brigad.
Generalmajor v pokoju Lado Kocijan je dejal, da je glavni štab partizanskih čet Slovenije pred to in v času italijanske roške ofenzive, ki je potekala od 13. julija do začetka novembra 1942, iz partizanskih odredov ustanovil prve zametke slovenske vojske. Tako so v Suhi krajini 30. junija ustanovili 1. slovensko narodnoosvobodilno udarno ali Tomšičevo brigado, na Trebelnem na Dolenjskem 4. septembra 1942 Gubčevo brigado, v Lapinjah na Kočevskem 28. septembra Cankarjevo brigado in pod Krimom 4. oktobra še Notranjsko brigado.
"Na partizanskih proslavah, kjer se na veliko razpihuje nestrpnost do vseh, ki si upajo podvomiti o svetih kravah in njihovih privilegijih, paradira ilegalna paravojaška enota pajacev z orožjem, pa jih nihče ne povpraša po zdravju in dovoljenjih za nošenje vojaškega orožja."
Srečanja so se udeležili tudi predsednik ZZB-ja za vrednote NOB-ja Janez Stanovnik in predstavniki nekaterih vojaških atašejev v Sloveniji, zbrane pa sta nagovorila predstavnik borcev Miha Aleks Butara in predsednik republike Danilo Türk.
Türk: Nihče nima pravice zanikati pomena partizanskega boja
Türk je poudaril pomen partizanskega boja in partizanskih borcev v letih 1941-45 in dejal, da nima nihče pravice zanikati tega pomena ali partizanskega izročila v boju Teritorialne obrambe in slovenske milice v osamosvojitveni vojni leta 1991.
Predsednik države se je dotaknil tudi aktualnopolitičnih dogodkov in dejal, da bodo pogajanja socialnih partnerjev o ključnih reformah priložnost za izkazovanje strokovne premišljenosti in politične modrosti. Od pogajalcev pričakuje smisel za resničen dialog in sporazum. Da bi dosegli sporazum, pa je po Türkovem mnenju potrebna "zavest, da smisel pogajanj ni premagati drugega, ampak doseči tisto najboljše, kar lahko sprejmejo vsi".
V okviru srečanja, na katerem naj bi se zbralo najmanj 1.000 borcev, članov Zveze združenj borcev, pristašev NOB-ja in drugih obiskovalcev, so pri spomenikih padlim borcem na črnomaljskem Gričku in na Lokvah pri Črnomlju, kjer je padel partizanski komandant Franc Rozman - Stane, položili vence.
B. V.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje