Minister Vinko Logaj na odprtju prenovljenih prostorov Zavoda za gluhe in naglušne. Foto: BoBo
Minister Vinko Logaj na odprtju prenovljenih prostorov Zavoda za gluhe in naglušne. Foto: BoBo

Ob odprtju so v novih prostorih pripravili pester program učencev in dijakov, zbrane goste pa je nagovoril minister Vinko Logaj. Za predano delo se je zahvalil vsem zaposlenim in ob tem izrazil zadovoljstvo pri zagotavljanju sredstev za izboljšanje razmer pri izvajanju programov skozi celo vertikalo vzgoje in izobraževanja, vključno z zdravstvenim delom, so navedli na ministrstvu.

Projekt prenove in dozidave prostorov Zavoda za gluhe in naglušne v Ljubljani so v vrednosti 3,18 milijona evrov sofinancirali iz sredstev investicij ukrepa ozelenitve izobraževalne infrastrukture v Sloveniji v okviru načrta za okrevanje in odpornost, 1,16 milijona evrov pa so zagotovili iz državnega proračuna.

Za dan inkluzije razglašen 1. marec

Logaj je ob tem navedel še četrtkovo odločitev vlade, ki je 1. marec uradno razglasila za dan inkluzije v Sloveniji. Z dnevom inkluzije namreč lahko pomembno prispevamo k ozaveščanju o pomenu vključenosti vseh posameznikov v družbo, ne glede na spol, raso, družbenoekonomski status ali druge razlike. To med drugim vključuje zagotavljanje enakih možnosti ranljivim družbenim skupinam pri dostopu do izobraževanja, zaposlitve in zdravstvenih storitev, so navedli v sporočilu.

"Razglasitev dneva inkluzije je seveda namenjena povečevanju zavedanja o pomembnosti vključevanja vseh posameznikov v družbo, ne glede na njihove posebne potrebe, družbenogospodarski status, spol, raso ali druge razlike," so v sporočilu za javnost zapisali v zvezi društev gluhih in naglušnih.

Po njihovih navedbah pa bo pripomogel tudi k enakopravnosti in poudarjanju potrebe po enakih možnostih za vse, kar vključuje dostop do izobraževanja, zaposlitve, zdravstvenih storitev in drugih pomembnih področij. Leto 2025 bo tako prvo leto, ko bomo v Sloveniji zaznamovali 1. marec kot dan inkluzije.