Ministrstvo za okolje se je že odzvalo na navedbe Računskega sodišča in zagotovilo, da bo odzivno poročilo oddalo v roku. Po hitrem pregledu so ugotovili, da so večino nepravilnosti, ki jih zahteva Računsko sodišče, že začeli izvajati zahtevane ukrepe.
Negativno mnenje je računsko sodišče sicer izreklo zaradi pomanjkanja aktivnosti za ugotavljanje stanja na področju voda in nadzora v obdobju 2004-2006. Ministrstvu med drugim očitajo, da ni pripravilo začasnega načrta upravljanja z vodami in ni vzpostavilo učinkovitega sistema odmere vodnih povračil zavezancem.
Eni plačali preveč, drugi premalo
Posledice naj bi bile vidne v razlikah pri obračunavanju vode na kubični meter, saj so nekateri zavezanci plačali preveč, drugi pa premalo. Šoltes je pojasnil, da je sodišče ugotovilo, da so 28 zavezancem zaračunali več kot 300 milionov takratnih tolarjev preveč dajatev, 64 zavezancem pa so zaračunali 417 milijonov tolarjev premalo.
Sodišče je poleg naštetega ugotovilo tudi druge pomanjkljivosti pri izvajanju zakona, saj ministrstvo ni sprejelo predpisa o obliki in načinu vodenja podatkov v vodni knjigi in vodnem katastru.
Računsko sodišče pričakuje, da bo ministrstvo za okolje v 90 dneh pripravilo odzivno poročilo, izdalo pa je tudi vrsto priporočil za izpoljšanje poslovanja.
Dimnikarska služba neurejena
Mnenje s pridržkom pa je Računsko sodišče izdalo zaradi nepravilnosti pri podeljevanju koncesij za izvajanje dimnikarske službe, saj odločbe o izbiri koncesionarjev niso bile izdane pravočasno, v njih pa ni določeno število potrebnih dimnikarjev in nadzoru nad izvajanjem del v času med 2004 in 2006. Računsko sodišče tudi glede teh nepravilnosti pričakuje odzivno poročilo MOP-a v 90 dneh.
Namesto interpelacije Podobnika, izredna seja
RS nedavno zahteval razrešitev Podobnika
To je že drugo opozorilo Računskega sodišča ministrstvu za okolje, ki ga vodi Janez Podobnik. Računsko sodišče je nedavno tako že ugotovilo, da je MOP v primeru zaračunavanja in porabe okolijskih dajatev med letoma 2002 in 2005 hudo kršilo obveznost dobrega poslovanja. Računsko sodišče je takrat na premierja Janšo celo naslovilo zahtevo, da naj začne postopek razrešitve ministra Podobnika, kar se pa ni zgodilo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje