Omenjeni poslanci od vlade pričakujejo, da nemudoma ustavi vse načrte za nabavo izraelskega orožja, da spoštuje zahteve Mednarodnega kazenskega sodišča v Haagu in se zaveže k izvajanju njihovih odločitev ter da pregleda in revidira vse obstoječe dogovore in pogodbe z Izraelom na področju vojaške opreme.
Vlada namerava kupiti za več kot 30 milijonov izraelskega orožja do leta 2026
Iz Načrta razvojnih programov za 2023–2026 izhaja, da naj bi Slovenija v obdobju 2024–2026 za nakup izraelskega orožja namenila 31,5 milijona evrov, od tega 12,3 milijona evrov že v prihodnjem letu za nakup izraelskih raket spike, piše v skupnem sporočilu poslanskih skupin SD-ja in Levice ter nepovezane poslanke Mojce Šetinc Pašek.
Kot poudarjajo, potrditev proračunskih okvirov za leti 2025 in 2026 ne pomeni podpore temu konkretnemu nakupu. Vztrajanje pri izvedbi takšnih poslov v trenutnih okoliščinah bi po njihovem mnenju pomenilo posredno podporo dejanjem, ki jih mednarodna skupnost in ugledni pravni organi, vključno z Mednarodnim kazenskim sodiščem v Haagu, opredeljujejo kot genocid nad palestinskim prebivalstvom.
Poslanci tudi opozarjajo, da zahteva Mednarodnega kazenskega sodišča za izdajo nalogov za aretacijo izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja in nekdanjega obrambnega ministra Joava Galanta jasno potrjuje kršitve mednarodnega prava, vključno z vojno okupacijo palestinskih ozemelj in nesorazmernimi povračilnimi ukrepi, ki so povzročili humanitarno katastrofo.
Slovenija kot država, zavezana spoštovanju mednarodnega prava in človekovih pravic, po njihovem mnenju ne more in ne sme podpirati takšnih praks, neposredno ali posredno.
V sporočilu za javnost tudi opozarjajo, da so dejanja Izraela zahtevala že več deset tisoč življenj in povzročila nepredstavljivo trpljenje.
Mors: Slovenija v Izraelu od začetka vojne v Gazi ne kupuje orožja in vojaške opreme
Slovenija v Izraelu od začetka vojne v Gazi ni kupila orožja, streliva ali druge vojaške opreme, je sporočilo obrambno ministrstvo in dodalo, da vlada prav tako ni izdala nobenega dovoljenja za izvoz takšnega blaga v Izrael. S tem se je odzvalo na poročanje, da naj bi vlada nameravala kupiti za več kot 30 milijonov evrov izraelskega orožja.
Časopis Delo je v petek poročal, da je Slovenska vojska od Izraela med letoma 2019 in 2023 nabavila za 57,5 milijona evrov orožja in streliva, za obdobje od letošnjega leta do leta 2026 pa načrtuje nabavo izraelskega orožja in streliva v vrednosti najmanj 31,5 milijona evrov. Do podatkov o orožju izraelskih proizvajalcev oziroma proizvajalcev v izraelskem solastništvu, ki je v oborožitvi Slovenske vojske, so po navedbah časopisa s pomočjo poslanskih vprašanj poslanca Mihe Kordiša in proračunskih dokumentov prišli v koalicijski stranki Levica.
Časnik Delo je še poročal, da namerava vlada v prihodnjih dveh letih za izraelske rakete spike nameniti 15,3 milijona evrov. Pri tem ministrstvo pojasnjuje, da je nakup raketnih sistemov spike, ki jih Slovenska vojska uporablja že skoraj dve desetletji, v letih 2022 in 2023 opravilo in plačalo prek Natove agencije za nabave.
V letih 2022 in 2023 je ministrstvo tudi samostojno nabavilo sisteme spike in pripadajoče strelivo pri edinem evropskem izvajalcu Eurospike. Ta je v večinski lasti nemških podjetij Rheinmetall in Diehl Group in je bil izbran kot najugodnejši ponudnik na predhodno izvedenem javnem naročilu, je sporočilo ministrstvo.
Dodalo je še, da ministrstvo pri tem nakupu ni izvajalo plačil izraelskim proizvajalcem orožja in da so bili vsi deli sistema spike izdelani pri evropskih proizvajalcih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje