Kandidaturo, ki mu jo je prejšnji teden ponudil predsednik države Janez Drnovšek, je zavrnil zaradi svojih strokovnih preferenc in zaradi spolitiziranega ozračja, v katerem poteka proces za izbor novega guvernerja. Mrak je v sporočilu za javnost pojasnil, da so njegove preference bolj na strani slovenskih in evropskih javnih financ ter davčne politike kot pa na področju denarbe politike in nadzora finančnega sektorja. K novemu zaostrovanju ozračja je prispeval tudi poziv pomladnih strank, naj se Drnovšek izreče o postopku imenovanja guvernerja.
Pomladne stranke pozivajo Cukjatija
"Mojmirja Mraka spoštujemo, vendar pa v NSi vztrajamo, da še vedno ni zaključen prvi krog izbire za mesto guvernerja," je položaj ocenil vodja strankine poslanske skupine Jožef Horvat.
NSi je danes skupaj z SDS-om in SLS-om predsedniku državnega zbora predlagal, naj s sklepom državnega zbora prisili predsednika države, da se bo izrekel o postopku imenovanja guvernerja.
Stranke so Cukjatiju poslale predlog na podlagi 107. člena ustave in 223. člena poslovnika državnega zbora. Omenjeni člen ustave navaja, da mora predsednik republike izreči mnenje o posameznem vprašanju, če to zahtevajo poslanci državnega zbora.
Cukjati je pojasnil, da lahko o koalicijskem predlogu odloči le državni zbor na rednem zasedanju državnega zbora. Ali bo predlog uvrščen na naslednjo sejo, se bodo predstavniki poslanskih skupin odločili na petkovi seji kolegija predsednika DZ-ja.
Adut NSi-ja, SDS-a in SLS-a Boštjan Jazbec
Poslanske skupine treh koalicijskih strank predvsem zanima, zakaj drugi prijavljeni kandidat na razpis, Boštjan Jazbec, za Drnovška ni primeren kandidat za guvernerja. Predsednik države je v državni zbor brez predhodnih posvetovanj z vodji poslanskih skupin poslal že dva kandidata, ki nato nista dobila zadostne podpore poslancev. "Pričakovati je bilo, da bo predsednik države pred novo kadrovsko odločitvijo opravil pogovor z drugim prijavljenim kandidatom Boštjanom Jazbecem," so zapisale stranke v sporočilu za javnost.
Stranke so sicer vnovič predlagale, da bi se Drnovšek o Jazbecu posvetoval z vodji poslanskih skupin. "Če bi predsednik republike ugotovil, da ima Jazbec večinsko podporo, potem bi bilo logično, da ga državnemu zboru predlaga v izvolitev," je prepričan Horvat.
Drnovšek je do zdaj zavračal pogovore z vodji poslanskih skupin, kar se trem koalicijskim strankam zdi "nemodro, če ne celo neodgovorno", ker mora kandidat za izvolitev dobiti večino glasov vseh poslancev.
Opozicija razume Mraka, obtožuje pomladne stranke
Socialni demokrati in skupina nepovezanih poslancev menita, da pomladne stranke pritiskajo na Drnovška. Zadeva je formalno mogoča, vendar gre za poskus prisiliti predsednika države, naj predlaga koaliciji primernega kandidata, meni vodja SD-jevih poslancev Miran Potrč. Glede Mrakove zavrnitve kandidature poslanski skupini obeh strank menita, da je v danih razmerah razumljivo, da je vse manj ljudi, pripravljenih izpostaviti svoje ime. Da je Mrak zavrnil kandidaturo, obžalujejo tudi v SNS-u, vseeno pa Drnovšku predlagajo, naj razmisli še o drugih predlogih.
V poslanski skupini LDS-a in DeSUSa trdijo, da je skrajno nenavadno, da bi Drnovšek moral pojasnjevati, zakaj ni predlagal nekega kandidata. DeSUS še ugotavlja, da koalicija očitno želi "svojega človeka, ne pa tistega, ki je zares sposoben".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje