Namen pogovora je bil razjasniti Nobilove izjave za hrvaški časopis Jutarnji list o zagotavljanju vzajemnosti med državama pri nakupu nepremičnin. Nobilo je namreč dejal, da Slovenija ne omogoča nakupa nepremičnin hrvaškim državljanom, zato tudi Hrvaška ne more omogočiti nakupa nepremičnin slovenskim državljanom.
Ena odločba že pravnomočna
Državni sekretar na MZZ-ju Andrej Šter je poudaril, da so slovenski organi državljanom Hrvaške že izdali prve odločbe o vzajemnosti in jim tako omogočili nakup nepremičnin. Po podatkih ministrstva za pravosodje so hrvaškim državljanom izdane tri odločbe o ugotovitvi vzajemnosti, ena izmed teh odločb pa je že pravnomočna.
MZZ pričakuje, da bo tudi Hrvaška ravnala po evropskih standardih in "da bo dinamika reševanja skladna z napovedmi, ki jih slovenski strani dajejo najvišji predstavniki hrvaške vlade".
EU od Hrvaške pričakuje spoštovanje določil
Komisar za širitev Olli Rehn od Hrvaške pričakuje dosledno izvajanje sporazuma o pridruževanju in stabilizaciji, tudi glede trga nepremičnin. Hrvaško ministrico za pravosodje Ano Lovrin je pozval, naj pojasni hrvaško stališče.
Lovrinova je sporočila, da Hrvaška slovenske zahtevke rešuje po načelu vzajemnosti, od primera do primera. Ker "nimajo evidence po državah," ne vedo, koliko slovenskih zahtevkov je že bilo rešenih.
Iz hrvaških krogov so v preteklih dneh prihajale različne informacije o tem, kako je z možnostjo, da bi Hrvaška odprla svoj nepremičninski trg tudi za slovenske državljane. Sekretar na hrvaškem ministrstvu za zunanje zadeve Hido Biščević je namreč dejal, da je to vprašanje v sklepnem postopku, medtem ko je veleposlanik Nobilo izrecno zanikal, da bi Slovenija omogočala nakup nepremičnin hrvaškim državljanom.
C. R.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje