Benčina pravi, da je večina strokovnjakov in pravnikov mnenja, da bi se Slovenija morala na ustrezen način odzvati, ko bo dogovor v avstrijskem parlamentu. Foto: RTV SLO
Benčina pravi, da je večina strokovnjakov in pravnikov mnenja, da bi se Slovenija morala na ustrezen način odzvati, ko bo dogovor v avstrijskem parlamentu. Foto: RTV SLO

"Trenutno sodimo, da se ne bi kazalo prehitro odzivati in s preveliko razburjenostjo, ker je to stvar koroške dežele, mi pa se seveda bolj pogovarjamo z Dunajem," je na vprašanje poslanca Zaresa Franca Jurija, ki je referendum označil za izredno sporen, odgovorila državna sekretarka na ministrstvu za zunanje zadeve Dragoljuba Benčina.

Predstavniki koroških Slovencev namreč trdijo, da kakor koli bo ta referendum izveden in kakršen koli bo njegov izid, "nima pravnega učinka in nima vpliva na sprejeti kompromis". A poslanec Juri je kljub temu prepričan, da napovedan referendum pomeni hud precedens do obravnavanja manjšinskih problematik. Slovenska politika in morebiti tudi država bi se zato morali "jasno opredeliti in jasno povedati, da tovrstni referendumi vsekakor niso koristni. So lahko zakoniti, niso pa legitimni z vidika varovanja človekovih in tudi manjšinskih pravic."

Tudi poslanec SDS-a Jožef Jerovšek ni zadovoljen z odzivi slovenske politike, saj se mu zdi stališče ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu Boštjana Žekša, da je celovški dogovor največ, kar se je dalo doseči, "katastrofalno stališče", glede na to, da so na dogovor mogoči še amandmaji v avstrijskem parlamentu.

Je bil odziv na bin Ladna primeren?
Ob dogajanju v sosednji Avstriji so na odboru DZ-ja za zunanjo politiko govorili tudi o drugih aktualnih zunanjepolitičnih dogodkih. Poslanca LDS-a Antona Anderliča je zanimalo stališče Slovenije do uboja Osame bin Ladna, poslanec SDS-a Miro Petek pa je poudaril, da bi se Slovenija, namesto da je "slavila" ob njegovem uboju, morala vprašati, ali si predsednik ZDA Barack Obama zasluži Nobelovo nagrado za mir.

Benčina je odločno zanikala, da bi Slovenija slavila. Kot je dejala, se je ustrezno odzvala, ko je ocenila, da gre za pomemben korak v boju proti terorizmu.

Armenija odstopila od kandidature v VS
Sicer pa je državna sekretarka med drugim tudi omenila, da je Armenija odstopila od kandidature za nestalno članico v Varnostnem svetu ZN-a v letih 2012 in 2013. Tako se zdaj za ta položaj ob Sloveniji potegujeta samo še Azerbajdžan in Madžarska.