35 pripadnikov državne enote civilne zaščite za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi bo delo končalo čez dva meseca, je povedal Darko Zonjič, njen vodja. "Načrt dela je, da delamo točkovne detekcije do konca marca. Pregledali bomo približno 16 hektarjev z detektorji kovin, vizualno pa še približno 70 hektarjev."
Detekcijo izvajajo po večini ob požarnih poteh. "Zdaj bomo lažje določali, do kod bomo lahko spustili gasilce v samo požarišče. Ker vemo približno, kje so, koliko jih je in tudi kakšni so kalibri. Vse je odvisno od kalibra, večji je, bolj oddaljeni morajo biti gasilci."
Vsega ne bodo mogli odstraniti
Del javnosti pričakuje, da bi morali s požarišča postopno odstraniti vse ubojne ostaline iz prve svetovne vojne. To je nemogoče, meni Zonjič. Po neuradnih podatkih naj bi na razdalji tisoč metrov ležali trije kosi. "Z moje strani je to skoraj neizvedljivo. Zadnjič smo dobili 322 kosov, od tega smo dobili še najmanj 1500 kosov raznih šrapnelov, bodeče žice ... In zato bi bila to zgodba brez uspeha," je razložil Zonjič.
Vse to so našli v Hudem Logu. Tam so pri izkopavanju našli tudi okostje vojaka. "Ko smo odkopavali, smo prijeli tudi za čelado vojaka, v kateri je bilo okostje. Glede na to, da je bila italijanska, smo sklepali, da gre za italijanskega vojaka. Seveda smo to potem predali drugim službam."
Od začetka požara na Krasu do danes so pirotehniki z detektorji našli in odstranili skoraj šest ton neeksplodiranih ubojnih sredstev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje