Sogovorniki so poudarili pomen socialne kapice in sprememb na davčnem področju, pa tudi primernega okolja za pritegnitev visoko kvalificiranih kadrov iz tujine in za zadržanje domačega znanja in talentov.
NSi je v svojem predlogu vladnega programa za obdobje 2022–2026, s katerim bo nastopil na prihajajočih parlamentarnih volitvah, začrtala jasno vizijo razvoja države, na področju gospodarstva je predsednik NSi-ja Matej Tonin poudaril dva "top ukrepa": splošno dohodninsko olajšavo oz. kako preko dohodnine ljudem pustiti več denarja in socialno kapico.
Za zgornjo mejo dohodka, od katerega ne bi bilo več treba plačevati dodatnih prispevkov, predlagajo 4600 evrov. S tem bi omogočili ustrezno nagrajevanje visoko kvalificiranih kadrov, da bi jih v Sloveniji lažje zadržali. Predlagajo tudi petletno dohodninsko olajšavo za zaposlitev visoko kvalificiranih oseb, ki se priselijo v Slovenijo.
V Klubu slovenskih podjetnikov po besedah člana upravnega odbora Marka Bitenca podpirajo davčne spodbude, s katerimi bi privabili usposobljen kader, pa tudi spodbude za družinsko življenje. Podpirajo tudi predlagano postopno zvišanje splošne dohodninske olajšave na 7500 evrov in razbremenitev plač, saj se zavedajo, da zaradi davčnih obremenitev ali dohodninskih obremenitev v konkurenčnem boju pri iskanju kompetentnih strokovnjakov lahko izgubijo pomembno bitko. Kot je poudaril, imamo v Sloveniji veliko konkurenčno prednost, ki je brez dodatka davčne spodbude ne moremo v celoti manifestirati.
Socialna kapica je za posameznika priznanje doprinosa koristi k njegovi dodani vrednosti, je ocenila izvršna direktorica Gospodarske zbornice Slovenija (GZS) Vesna Nahtigal. GZS je bila po njenih pojasnilih ves čas proaktivna pri podpiranju kapice in je bila razočarana, ko je ta izpadla iz zakona o debirokratizaciji, in upajo, da do nje pride. Vidijo jo namreč kot ključen ukrep za izboljšanje poslovnega okolja, pa tudi za zadržanje visoko usposobljenega kadra. V zadnjih 10 letih je namreč iz države odšlo približno 23.000 takšnega kadra in nekaj bo treba narediti, sicer bo to za državo velik problem.
Med strokovnjaki v AmChamu Slovenija je po besedah generalne direktorice Ajše Vodnik široka podpora uvedbi socialne kapice. Sicer pa je poudarila pomen sodelovanja in dialoga, pa tudi privabljanje visoko kvalificiranih kadrov, več priložnosti za boljše poslovno okolje pa vidi v spremembah na davčnem področju. Med drugim Vodnikova podpira predlog NSi-ja o uvedbi družinske dohodnine, da se pri obdavčitvi z dohodnino kot enota obdavčitve lahko upoštevata zakonca skupaj.
Za predsednika Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) Branka Meha je vsak ukrep, s katerimi bi mlade zadržali v gospodarstvu, dober. Dal pa je tudi pobudo za vse politične stranke – v obrti in podjetništvu zdaj prihaja do menjave generacij, zato bi si želel, da bi tudi ti prevzemniki dobili neko spodbudo, kot jo imajo denimo mladi kmetje. Spodbude bi si želel tudi za uspešna podjetja, ki imajo dolgoletno tradicijo.
Ko je govora o vlaganju v znanje, je to eno izmed področij, ki ima pozitivne koristi, vlaganje v znanje gre z roko v roki z drugimi, tudi s prehodom v nizkoogljično družbo in tehnološkim prehodom v digitalno družbo, pa je dejal ekonomist Igor Masten, ki meni, da bomo dosegli točko uspeha, ko bodo tuji raziskovalci povpraševali po delovanju v slovenskem okolju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje