Zavezanci za vložitev dohodninske napovedi, ki do 15. junija na dom ne bodo prejeli informativnega izračuna dohodnine, morajo dohodninsko napoved vložiti sami, in sicer od 15. junija do 31. julija. Foto: MMC RTV SLO
Zavezanci za vložitev dohodninske napovedi, ki do 15. junija na dom ne bodo prejeli informativnega izračuna dohodnine, morajo dohodninsko napoved vložiti sami, in sicer od 15. junija do 31. julija. Foto: MMC RTV SLO

V njem je 477.982 izračunov, skupaj z marčnimi so jih torej letos izdali 1.005.348. Kdor izračuna v prihodnjih dneh ne bo prejel, mora napoved za odmero dohodnine vložiti sam.

Preverite izračune
Na Dursu zavezancem svetujejo, naj informativne izračune preverijo in v primeru nepravilnosti oz. pomanjkljivosti vložijo ugovor. V nasprotnem primeru storijo davčni prekršek, za katerega je zagrožena globa od 400 do 1200 evrov. Obrazec ugovora, ki ga je mogoče vložiti do 2. julija, je dostopen na vseh davčnih uradih oz. izpostavah in na spletni strani Dursa.

Če pa se zavezanci z informativnim izračunom strinjajo, jim ni treba storiti ničesar, ker bo v 30 dneh od odpreme samodejno postal odločba.

V tokratnem svežnju informativnih izračunov je 141.945 oz. 29,7 odstotka takšnih z doplačili, 298.272 oz. 62,4 odstotka z vračili, preostalih 37.765 oz. 7,9 odstotka pa brez vračila ali doplačila dohodnine. Davčna uprava bo 27. julija vrnila skupaj 53,7 milijona evrov preplačane dohodnine, medtem ko se rok za doplačilo skupaj 145,9 milijona evrov premalo plačane dohodnine izteče 2. avgusta.

Zavezanci za vložitev dohodninske napovedi, ki do 15. junija na dom ne bodo prejeli informativnega izračuna dohodnine, morajo dohodninsko napoved vložiti sami, in sicer od 15. junija do 31. julija.

Pozorno pri dohodkih od oddajanja skupnih prostorov
O morebitni izdaji njihovega informativnega izračuna se bodo lahko zavezanci od petka dalje pozanimali pri virtualni davčni asistentki Vidi, ki je dostopna na spletni strani Dursa (http://www.durs.gov.si/) ali preko telefonske številke 01/4000 100, ter prek sistema eDavki, če imajo digitalno potrdilo in so v omenjeni sistem registrirani.

Na Dursu še opozarjajo, da je treba posebno pozornost nameniti dohodkom iz naslova oddajanja skupnih prostorov v večstanovanjskih stavbah (npr. hišniška stanovanja) v najem preko upravnikov. Upravnik večstanovanjske stavbe je bil za prejemnika dohodka dolžan izračunati, odtegniti in plačati akontacijo dohodnine v breme prejemnika dohodka. Če takšni dohodki niso zajeti v informativnem izračunu, morajo zavezanci podati ugovor.