Na smučiščih bo te dni veliko otrok in mladostnikov in da bi čim bolje poskrbeli za njihovo varnost, bodo policisti pozorni predvsem na smučarje, ki smučajo pod vplivom alkohola in mamil. Da se preveri stopnja alkohola pri smučarju, lahko policist smučarju odredi preizkus alkoholiziranosti.
Smučar se mora tako obnašati, da ne ogroža ali poškoduje drugega.
Smučar ne sme voziti na pamet. Hitrost mora prilagoditi svojemu znanju, razmeram na smučišču in gostoti smučajočih.
Hitrejši smučar mora tako izbrati smučino, da ne ogroža smučarjev pred seboj.
Smučar lahko poljubno prehiteva, vendar v taki razdalji, da ima prehitevani dovolj prostora za smučanje.
Preden smučar odsmuča po progi, mora pogledati navzdol in navzgor, če je varno zanj in za druge.
Smučar se ne sme ustavljati na zahtevnejših delih smučišča, razen v sili, vendar naj se čim prej umakne.
Smučar sme za vzpenjanje ali sestopanje uporabiti le rob smučišča.
Smučar se mora naučiti in spoštovati signalne in prometne oznake na smučiščih.
Pri nesreči je smučar dolžan po svojih močeh pomagati ponesrečencu.
Smučar, kot udeleženec ali priča, odgovoren ali ne, se mora pri nesreči pustiti legitimirati.
"Smučanje je lahko veselo in varno le, če so uporabniki smučišč dovolj ozaveščeni, obzirni do drugih, odgovorni, poznajo mednarodno veljavna vedenjska pravila in jih tudi dosledno upoštevajo," opozarjajo policisti.
Hoja po zamrznjenih jezerih ni več varna
Zadnje nizke temperature so veliko veselja ponudile tistim, ki jih navdušuje zmrznjena pokrajina in drsanje po naravnem ledu. A zaradi otoplitve hoja po zamrznjenih jezerih ni več varna, opozarjajo na Upravi za zaščito in reševanje. Če opazite, da led okoli nas poka v krogih, morate takoj ukrepati, saj je to znak, da je led preveč obremenjen in se bo začel pogrezati.
1. Na led nikoli ne gremo sami.
2. Preden se odpravimo na led, o tem obvestimo svoje bližnje, preverimo vremenske podatke, zlasti temperaturo in padavine.
3. Na ledeni ploskvi ocenimo debelino in barvo, pregledamo razpoke in poslušamo poke.
4. Na led gremo vedno dobro pripravljeni in opremljeni.
5. Seznanimo se z ukrepi v primeru nesreče in preizkusimo osebno reševalno opremo.
Ob nesreči skušajte ostati zbrani
Če se led pod vami vdre, skušajte ostati mirni in zbrani. Razširite roke in pokličite na pomoč. Ko zlezete na led, ne vstanite, ampak se nekajkrat zakotalite stran od odprtine, sicer se led lahko znova vdre. Če pa poskušate pomagati ponesrečenemu, pa se mu približajte leže. Če pri sebi nimate vrvi, skušaje poiskati palico, kos obleke, desko, smučko ali kar koli, s čimer bi ga lahko zvlekli iz vode.
V hladni vodi je podhladitev pogosta in hitra. Delovanje centralnega živčnega sistema se upočasni, prizadeti težko govorijo, pozneje postanejo zmedeni in se ne odzivajo več. Zato je treba takoj poklicati reševalce, še svetujejo na upravi za reševanje.
Ne kurite na prostem
Na območjih brez snežne odeje, zlasti v jugozahodnem delu države, pa se je v zadnjih dneh povečalo število požarov. "Odsvetujemo uporabo odprtega ognja oziroma kurjenje na prostem, saj se je požarna ogroženost naravnega okolja zaradi dolgotrajnega suhega in vetrovnega vremena na tem območju povečala," so zapisali na upravi za zaščito in reševanje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje