Ob prelomnih obletnicah spominjanja na dogodke, ki so tlakovali pot k svobodi in samostojnosti naroda, so bila po navedbah vlade v preteklih desetletjih na javnih mestih postavljena različna spominska obeležja. Največje število obeležij so odprli ob 30. obletnici nastanka države, vlada pa je "začela dejavnosti za postavitev spomenika slovenske osamosvojitve, ki bo povezal in združeval, v svoji simbolnosti pa nosil zgodbo o prihodnosti naroda, ki si je izboril samostojnost in svobodo", so med drugim izpostavili v sporočilu za javnost po seji vlade.
Uprava RS za vojaško dediščino mora po danes sprejetem sklepu pripravljena izhodišča za postavitev spomenika osamosvojitve predložiti v potrditev vladi.
Podpredsednik vlade in koordinator Levice Luka Mesec je po seji vlade dejal, da je vlada danes sprejela izhodišča za začetek pogovorov o tem, kje bi bil primeren prostor za postavitev spomenika osamosvojitve. Ob tem je ponovil stališče, da v stranki Levica nasprotujejo rušenju obstoječega spomenika revolucije na Trgu Republike.
Medtem ko so v poslanskih skupinah Svobode, SD-ja, SDS-a in NSi-ja naklonjeni ideji o spomeniku osamosvojitve na Trgu republike, v Levici nasprotujejo odstranitvi Tršarjevega spomenika revolucije s Trga republike in menijo, da gre za nepremišljeno idejo.
Ideja o postavitvi spomenika osamosvojitve je znova zaživela po tistem, ko se je zanjo v petek na slovesnosti ob 78. obletnici osvoboditve Vrhnike zavzel nekdanji predsednik republike Milan Kučan.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje