Vodja sektorja za vzdrževanje cest na Direkciji za ceste Ljiljana Herga je pojasnila, da direkcija vzdržuje 6.000 kilometrov glavnih in regionalnih cest. Večina kritičnih odsekov je že popravljena, nekaj popravil pa še poteka. Gre za ceste, ki so bile poškodovane zaradi žledoloma in poplav, je pojasnila.
V njihovi zimski službi sodeluje 1120 delavcev koncesionarjev, ki imajo na voljo 410 snežnih plugov, 251 vlečnih posipalcev, 133 avtomatskih posipalcev, 31 snežnih rezkarjev in 650 drugih vozil in mehanizacije. Na cestah se sicer akcije zimske službe začnejo s preventivnim posipanjem, plužiti pa začnejo, ko je na cestišču od tri do pet centimetrov snega, je še povedala Herga.
Dars: Na voljo je 40.000 ton posipa
V zimsko vzdrževanje avtocestnega sistema pa bo v tej sezoni vključenih približno 450 delavcev Darsa, ki bodo vzdrževali okoli 606 kilometrov avtocest in hitrih cest, 144 kilometrov priključkov, 21 kilometrov razcepov in okoli 50 kilometrov servisnih cest, je dodal Matej Malgaj z Darsa. Dela bodo izvajali z 270 vozili, zagotovljenih pa imajo nekaj več kot 40.000 ton posipnih materialov in okoli dva milijona litrov kloridov.
Delavci Darsa morajo po njegovih besedah prevoznost na avtocestah zagotavljati 24 ur na dan, v času močnega sneženja pa mora biti prevozen vsaj en vozni pas. V nobenem trenutku na cestišču ne sme biti več kot 10 centimetrov snega, je povedal Malgaj.
V avtocestnih bazah je za letošnjo zimo pripravljenih 176 tovornih vozil in drugih naprav, opremljenih s posipalci in plugi. Obhodni čas plužne skupine je do dve uri, na zahtevnejših odsekih pa do ene ure.
V zimskem času pogosto pride tudi do potrebe po izločanju tovornih vozil. Na avtocestnih počivališčih je zagotovljenih 1.200 mest za tovorna vozila. Ker Slovenijo vsak dan prevozi več kot 5.000 tovornih vozil, pa Dars, ko zapolni počivališča, nadaljuje z izločanjem na odstavnih pasovih, je povedal Malgaj.
Ulrich Zorin z Darsa je dodal, da so v zvezi z izločanjem vozil s sosednjimi državami letos podpisali memorandum, ki države v takšnih primerih zavezuje k upoštevanju določenih protokolov.
Zorin je tudi posebej opozoril, da so vzdrževalci, cestninski nadzorniki in intervencijske službe na avtocestah zaradi spolzkega ali poledenelega vozišča v še večji nevarnosti kot v toplejših mesecih.
Vozniki lahko aktualne informacije dobijo na prometnoinformacijskem centru. Na tem naslovu so na voljo tudi operaterji, ki so dosegljivi na številki 1970, aktualno stanje pa je povzeto tudi na samodejnem odzivniku na številki 080 2244. Prav tako lahko stanje na cestah vozniki preverjajo na Facebooku in Twitterju.
V zimskem času je po besedah Zorina zelo pomembno tudi pravilno razvrščanje vozil ob zastojih ali v primeru nesreče, ko morajo intervencijskim skupinam pustiti prosto pot. Spomnil pa je tudi na akcijo, s katero voznike pozivajo, naj če obstanejo na cestišču, nosijo odsevne telovnike.
Obvezna zimska oprema
Vodja sektorja prometne policije na Generalni policijski upravi Ivan Kapun je na novinarski konferenci opozoril tudi, da morajo biti vozila med 15. novembrom in 15. marcem, pa tudi sicer v času zimskih razmer na cestah, opremljena z zimsko opremo. Globa za kršitelje je 40 evrov, ko voznik z neprimerno opremljenim vozilom povzroči zastoj, pa 500 evrov in pet kazenskih točk.
Poostren nadzor
Vozniki naj se o razmerah na cestah pozanimajo, preden se odpravijo na pot. Takrat naj z vozila očistijo tudi morebiten sneg ali led. Hitrost in varnostno razdaljo naj prilagodijo razmeram, upoštevajo pa naj daljši čas potovanja. Ob tem je Kapun še napovedal, da bo policija prihodnji teden na avtocestnem križu izvajala poostren nadzor nad uporabo zimske opreme, in sicer tudi pri tovornih vozilih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje